Emlak Vergisini Kimler Ödemez?

Emlak Vergisi, her yıl Mayıs ve Kasım aylarında, gayrimenkullerin bulunduğu belediyeler tarafından alınan bir vergi türüdür. Emlak Vergisi bazı durumlarda ve şartları taşıyan kişiler tarafından alınmamaktadır. Bu kişilerin belediyelere vereceği dilekçe ile Emlak Vergisinden muaf olması gerektiğini belirten durumları belirterek Emlak Vergisi ödemezler. Emlak Vergisini kimler ödemez? Yazımızda hangi durumlarda kimlerin Emlak Vergisi ödemeyecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

  • Engelli vatandaşlar Emlak Vergisi ödemezler. Engelli vatandaşların birden fazla evi de olsa başka gelirleri de olsa Emlak vergisinden muaftırlar. Engellilerin hastanelerden alacakları engelli raporları veya engelli kartlarıyla belediyelere başvurmaları gerekir.
  • Türkiye sınırında 200 metrekare ve altı evi olanlar emlak vergisi ödemezler. 200 metrekare evi olan işsiz, emekli, ev hanımı, engelli kişiler, evlerini kiraya verip başka bir konutta kirada otursalar bile emlak vergisi yine de ödemezler. Ancak emekli eşin kendi evini kiraya verip de kocasının üzerine ait olan evde yaşaması durumunda emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Emekli, işsiz ve ev hanımı olanların sahip olduğu 200 metrekare ve altında ki evleri için emlak vergisi vermemeleri için başka gelirleri olmaması gerekir.
  • Emekliler için emlak vergisinden muaf olabilmek için sadece bir eve sahip olmaları gerekir. Üzerlerinde birden fazla evi olan kişiler emekli de olsa emlak vergisi ödemek zorundadırlar.
  • Senenin belli dönemlerinde gidilen yazlıklarda emlak vergisi ödenmek zorundadır. Emlak vergisinden muaf olabilmek için yazlıklarda sürekli oturulması gerekir.
  • Yurt dışında emekli olup Türkiye’de 200 metrekare ve altı konutu olan kişilerde emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Emekli şartı Türkiye’de emekli olanlar için geçerlidir.
  • Emekli olup tek konutu olanlar, konutunu iş yeri olarak kullanırsa emlak vergisi ödemek zorundadırlar.
  • 200 metrekareden büyük hisseli tapulu konutlarda, hisse oranı 200 metrekareden küçük olsa da emlak vergisi ödenmek zorundadır. Çünkü Emlak vergilerinde tapu hissesine değil konutun metrekare büyüklüğü geçerlidir.
  • Şehitlerin dul ve yetimleri ve gazilerin de 200 metrekare ve altı konutları için emlak vergisi ödemezler.

Yukarıda ki emlak vergisi muaf şartlarını taşıyanlar, şartlarını taşımasına rağmen emlak vergisi ödemişlerse geriye dönük 5 yıllık emlak vergi tutarları geri alabilirler.