Emlak Vergisi Tutarını Öğrenme

Arazi, arsa, tarla, konut gibi taşınmazlar için her yıl iki taksit şeklinde belediyeler tarafından tahsil edilen vergilere emlak vergisi adı verilir. Emlak vergisi tutarını öğrenmek  ve geçmiş emlak borçlarınızı sorgulamak için neler yapılması ve hangi kanallardan sorgulama yapılacağını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi tanımını yaparken her ne kadar iki taksit şeklinde diye bir ifade kullanmışsak da isteyenler yıl içinde ki tüm emlak borçlarını tek taksitle de ödeyebilirler. Emlak vergisi hesaplanırken, Gelir İdaresi Başkanlığının her 4 yılda bir hesapladığı Yeniden Değerlendirme oranının yarısıyla emlak vergisine konu olan taşınmazın değerinin çarpılmasıyla elde edilir.

Belediye Veznelerinden Emlak Vergisi Tutarı Öğrenilip, Borç Yatırılabilir

Emlak vergisi tutarını öğrenmenin yollarından ilki  belediye vezneleridir. Görevli memura T.C kimlik numaranızı veya taşınmaz malın tapusu vererek emlak borcunuzu öğrenebilirsiniz. Üstelik ödenmeyen geçmiş emlak borçlarını sorgulayabilirsiniz. Ödemelerinizi nakit yapabildiğiniz gibi kredi kartıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki kredi kartınızın anlaşması varsa emlak borçları 5 taksite kadar da taksit yapabilirsiniz.

E-Belediye 

Emlak vergisi tutarını öğrenebilmenin diğer yolu ise e-belediye sistemidir. Belediyeler, vatandaşlara daha iyi ve hızlı hizmet sunabilmek için elektronik belediye sistemine geçmiştir. Bu sisteme ile emlak borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken emlak vergisine tabi olan taşınmazın içinde bulunduğu belediyenin e-belediye sistemine girmek ve açılacak ekranda emlak borcu tahsil bölümünden sicil numaranızı girerek emlak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eğer ki sicil numaranızı bilmiyorsanız o zaman da sicil no sorgulama bölümünden T.C kimlik numaranızı girerek sicil numaranızı öğrenebilirsiniz. Sicil numarası girildikten sonra adınıza kayıtlı emlak vergileri ekranda görünecektir. Dilerseniz kredi kartınızla tüm emlak borçlarınızı ödeyebilir ve makbuz alabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar İle de Emlak Vergisi Ödenebilir

Son olarak da bankalar aracılığıyla emlak verginizi sorgulayabilir ve borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bunun için tek şart ilgili belediye ile bankanın arasında yapılmış bir sözleşmenin olması gerekir. İlgili belediye, bankalarla emlak vergisinin tahsili için anlaşmışsa bankalar aracılığıyla da emlak vergisini ödeyebilirsiniz.