Emekliye E-Devletten Sözleşme Müjdesi Geldi

Emeklilere verilecek promosyon parasının belli olmasından sonra binlerce emekli parasını alırken yine binlerce emeklinin daha promosyon sözleşmesini imzalayamadığı belirtildi. Sağlık sorunları nedeniyle bankalara gidemeyen emeklilere bir kolaylıkta E-Devletten geldi. Artık emekliler, E-Devlet yoluyla banka şubelerine gitmeden sözleşme yapabilecekler.

Şimdiye Kadar 3.5 Milyon Emekli Paralarını Aldılar

2019 yılını en meşgul eden konulardan biri de emeklilere verilecek promosyon parasıydı. Emekliler için büyük bir hayal kırıklığına sebep olan promosyon paralarının belli olmasından sonra bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol anlaşması yaptı ve belirlenen paraları emeklilere dağıtmaya başladı. Bankalarla 3 yıllık sözleşme imzalayacak olan emekliler, maaşlarına göre 300, 375 ve 450 lira promosyon parası alacaklar.

Mevcut Sözleşmeyi İptal Edip Daha Fazla Veren Banka İle Sözleşme İmzalanabilecek

Emekli promosyon parasıyla ilgili diğer bir gelişme de sözleşme imzalayan emekliler, daha fazla promosyon parası veren bankalarla da anlaşma yolu açıldı. Emeklinin sözleşmesinin olması da engel olmaktan kalktı. Emekli parası almış olan emekliler, daha fazla promosyon parası veren banka ile sözleşme imzalayabilecek. Bunun için yapması gereken sözleşmenin iptali ve banka tarafından verilen promosyon parasını bankaya vermesi yeterli olacaktır. Bankalar, hiç bir şekilde sözleşme imzalanırken emeklilere kredi kartı, kredili mevduat hesabı, otomatik ödeme talimatı gibi zorunluluk da koşmayacaktır. Şart sunan bankalar da şikayet edilebilecektir.

Sözleşme İçin Banka Şubelerine Gitmeye Gerek Kalmadı

Sağlık nedenlerinden dolayı veya fırsat bulamayıp da banka şubelerine gidip sözleşme imzalayamayan emeklilere bir kolaylıkta E-Devletten geldi. Dileyen emekliler banka şubelerine gitmeden E-Devlet üzerinden istedikleri bankayla elektronik sözleşme imzalayabileceklerdir. Bunun için yapılması gereken tek şey E-Devlet şifresiyle siteye girip bankalar bölümünden promosyon sözleşmesi bölümünden istedikleri bankayla sözleşme imzalayabilecekler. Emekli sözleşmesi imzalayan emeklilerin T.C kimlik numarasının son rakamına göre Mart, Nisan ve Mayıs ayında hak ettikleri paraları tek seferde emekli hesaplarına aktarılacaktır.