Emeklilere Verilecek Promosyon ve İkramiyeler Dağıtılmaya Başlıyor | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Emeklilere Verilecek Promosyon ve İkramiyeler Dağıtılmaya Başlıyor

Emeklilere Verilecek Promosyon ve İkramiyeler Dağıtılmaya Başlıyor

Emeklilerin dört gözle beklediği promosyon ödemeleri ve 30 yıldan fazla çalışmış ancak 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış emeklilere verilecek fazla çalışma yıllarına ait ikramiyelerin ödenmesine başlanıyor.

Emekliler Ne Kadar Promosyon Ödemesi Alacaklardır?

2016 yılını en fazla meşgul eden ekonomik gelişmelerin başında emeklilere verilecek promosyon vardı. Ancak beklediği rakamların çok altında promosyon alacağını öğrenen emekliler açıkçası hayal kırıklığı yaşamışlardı. Bilindiği gibi 1.000 liraya kadar emekli maaşı alan emeklilere 300 lira, 1000 lira ile 2000 lira arası emekli maaşı alan emeklilere 375 lira ve 2.000 lira ve üstü emekli maaşı alanlara da 450 lira promosyon verileceği duyurulmuştu.

Promosyon Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

Emeklilere verilecek promosyon paraları 1 Marttan itibaren ödenmeye başlayacak. Tüm emekliler 1 Hazirana kadar promosyon paralarını almış olacak. Bankalarda, emekli pastasından daha fazla pay almak için harekete geçtiler. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti, Akbank,ING Bank ve QNB Finansbank Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol anlaşması imzaladı. Diğer bankaların da bu ayın sonuna kadar kurum ile protokol imzalaması bekleniyor.

QNB Finansbank Peşin Ödeme Yapacağını Duyurdu

Verilecek promosyonların peşin veya taksitli ödenmesi de gündem de olan bir konu. Yapılan protokol sözleşmesinde protokol paralarının ödenme şekli emekli ile banka arasında yapılacak anlaşmaya bağlandı. Ancak QNB Finansbank, kendi bankalarıyla 3 yıl boyunca sözleşme imzalayacak emeklilere peşin ödeme yapacağını duyurdu.

Memur Emeklileri İkramiyelerini Ne Zaman Alacaklar?

Emeklileri ilgilendiren diğer bir gelişmede memur emeklilerine verilecek ikramiyeler oldu. Bilindiği gibi çıkartılan intiba yasasıyla 30 yıldan fazla çalışmış ancak 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış olan emekliler için çıkartılan intibak yasasıyla, fazla çalışılan yıllara ait ikramiyenin hesaplanıp ödenmesine karar verilmişti. Buna göre yasa çıktıktan sonra başvuran emeklilerin alacağı 7.500 liraya kadar olan tutar 3 ay içinde ödenecek. 7.500 lirayı geçecek alacaklarda ise ödemenin yapıldığı ayın bir sonra ki ayında ödemesi yapılacak. Yasa çıkmadan önce başvuran memur emeklileri ise daha şanslı olacak. Çünkü ikramiye ödemeleri 27 Nisan’da almaya başlayacaklar.

Temmuz Ayında Emekliler Ne Kadar Zam Alacaklar?

Emeklilere verilecek diğer bir güzel haber ise Temmuz ayında tüm emekliler zam alacaklar. Bağkur ve SSK’dan emekli olan emekliler 6 aylık enflasyon zammı alacalar. Memur emeklileri ise memurlara verilecek olan %4 zam alacaklar. Yine  6 aylık enflasyon yüzde 3’ü açması durumunda verilecek %4 zammın yanı sıra enflasyon farkı zammı da alacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Torun Bakım Maaşı Şartları Belli Oldu başlıklı makalemizde Büyükanne Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık