Emeklilere Enflasyon Zammı

Emeklilerin promosyon paraları ve kıdem tazminatları eksik hesaplanan emekli memurlarının farkları ödenirken bir zam da temmuz ayında alacakları maaşlara eklenecek enflasyon zammı olacak.

Promosyon Paraları ve Kıdem Tazminatları Ödenmeye Başladı

300,375 ve 450 lira promosyon parası alacak olan emekliler, mayıs ayına kadar sözleşme imzaladıkları bankalardan  promosyon paralarını almış olacaklar. Diğer yandan da 30 yıl üstü çalışmış ve 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan emekli memurlar da, 30 yıldan fazla çalışmış oldukları süreler için de belirlenen tazminatlarını almaya hak kazanmış ve Nisan ayından itibaren 90 bin emekli, 700 milyon liralık ödemeyi bu ay alacaklar.

İlk 6 Ay İçinde Oran Yüzde 3’ü Geçerse, Farklar Zam Olarak Yansıyacak

Emeklileri bekleyen diğer bir zam da temmuz ayında alacakları zammın üstüne eklenecek enflasyon farkı olacak. Bilindiği gibi Bağkur ve SSK emeklileri için temmuz ayında yüzde 3, emekli memurlar için de yüzde 4 zam oranı belirlenmişti. 2019 yılının ilk ayı içinde oranın yüzde 3’ün üstüne çıktığında da yüzde 3’den fazla olan enflasyon oranı da maaşlara zam olarak yansıyacaktı.

Merkez Bankasının İlk 6 Ay İçin Tahmini : Yüzde 3.59

2019 yılında enflasyon oranlarının yüksek çıkması, çift haneli rakamlara ulaşması ve Merkez Bankasının ilk 6 ay içinde ki beklentisini yüzde 3.59 olarak açıklamasıyla, temmuz ayında ki Bağkur, SSK ve memur emeklilerine 0.59 enflasyon zammı verilecek. Eğer ki 2019 yılının ilk 6 ayında ortaya çıkacak olan enflasyon oranı, Merkez Bankası’nın tahminlerinin üstünde çıkarsa da farklar maaşlara zam olarak eklenecek. Oranların Mart ayında da yüksek çıkarsa tahmin edilen  enflasyon oranı üstünde bir rakam beklenilmektedir.

Kesin Enflasyon Rakamları 3 Temmuzda Açıklanacak

Yüzde 3 zam alacak olan Bağkur ve SSK emeklileri, temmuz ayında yüzde 3.59, memur emeklileri de 4.59 zam alacaklar. Enflasyon farkı zammı çalışan memurlara da verilecek. 2019 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranları 3 Temmuz günü Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak. Açıklanacak oranlar, emeklilerin maaşlarına zam olarak yansıyacak.