Emekli Olamayanlar Primlerini Geri Alabilecekler

Emekli olabilmek için gerekli yaşı dolduran ancak primlerini dolduramayanlar, istedikleri zaman ödemiş oldukları prim paralarını artık geri alabilecekler. Ödenmiş prim paralarının nasıl ve hangi yollarla geri alınabilindiği ve geri alınabilme şartları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Eksik Sigorta Primlerinden Dolayı Emekli Olamayanlar, Yatırdıkları Primleri Geri Alabileceklerdir

Ülkemizde emeli olabilmenin üç şartı vardır. Yaş, çalışma süresi ve prim günü borcu olmamak. Bu üç şartı yerine getirenler emekli olabilmektedir. Ancak emeklilik yaşını doldurmasına rağmen eksik primden dolayı emekli olamayan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bu kişiler, sigortalı bir işte çalışamadıkları için de emekli olamıyorlar. Eğer ki prim eksikliğinden dolayı emekli olamayanlar, çalışmıyorlarsa, ödemiş oldukları tüm prim paralarını alabilmektedirler.

Geri Alma Şartları Nelerdir?

Prim eksikliğinden dolayı emekli olamayanların ödemiş oldukları paraları Sosyal Güvenlik Kurumu, işçilere geri ödemektedir. Memurlarda da kesenek iadesi şeklinde ödeme yapılmaktadır. Peki, biriken paralar nasıl alınacak? Toplu para alabilmenin iki şartı bulunmaktadır.

  • Eksik sigorta priminden dolayı emekli olamayanların sigortalı hiç bir yerde çalışmaması gerekir. Yine kendi işini (esnaf) yapmıyor olmaması gerekmektedir.
  • Emekli olabilme yaşını ve olabilme yılını doldurmuş olaması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Dilekçe Yazılmalı

Yukarıda ki şartları taşıyan ve prim eksikliğinden dolayı emekli olamayan ve paralarını geri almak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe sunmaları gerekmektedir. Yapılacak tetkik sonrası şartlara haiz olanların ödemiş oldukları paralar geri iade edilmektedir. Bu başvuruları, ölen ancak prim eksikliğinden dolayı emekli olamamış kişilerin mirasçıları da yapabilmektedir. Yine yapılacak tetkik sonrası paraları yasal mirasçılarına iade edilmektedir.

Yatırılan ve İşveren Primleri de Alınmaktadır

2008 yılında önce prim ödemesi yapmış olanlar hem yatırmış oldukları paralarını hem de iş veren primlerini alabilirken, 2008 yılından sonra yatırılan sigorta primlerinde ise sadece yatırılan sigorta paraları alınıp, iş veren primlerini geri alamamaktadır. Bağkurlularda ise böyle bir ayrım olmayıp tüm yatırmış oldukları paraların geri alabilmektedirler.

Güncel Katsayı Oranlarına Göre Ödenecek

Son olarak geri alınacak paralar için geçmişe dönük faiz işletilmemektedir. Sadece prim paraları ödenirken devlet tarafından belirlenecek güncel katsayılara göre ödeme yapılıp, değerlendirilmektedir.