EFT Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Mesai saatleri ve mesai günleri yapılabilen EFT işlemler, farklı bankalar arası para transferi olarak adlandırılır. İşlemlerde sık rastlanan hatalardan biri para transferlerinin karşı bankanın hesabına aktarılamaması veya geç süren işlemlerdir.

İçerikler

EFT Sorgu Numarası

İşlemi yapan bankalar, müşterisine sorgulama numarası verirler. Bu sorgulama numarasıysa bankaların transfer sorgulama sistemlerinde sorgu yapılır ve para transferinin gerçekleşip gerçekleşmediği öğrenilir. Ancak bu sistem banka şubelerinde ve ATM noktalarında çok fazla bulunmamaktadır. Genellikle internet bankacılığı sistemlerinde bulunmaktadır. Eğer ki müşteri internet bankacılığını kullanmıyorsa sorgulama yapamamaktadır.

Telefon Bankacılığıyla EFT Sorgulama

Eğer ki para transferi yapan müşterinin internet bankacılığı şifresi yoksa EFT sorgulamasını telefon bankacılığı ile yapabilirler. Yapması gereken, para gönderilen bankanın telefon bankacılığını aramak ve kendisine verilen sorgulama numarasıyla göndermiş olduğu para transferinin akıbetini sorgulayabilirler.

İnternet Bankacılığıyla EFT Sorgulama

EFT yapan kişiler, internet bankacılığı kullanıyorlarsa mutlaka bankasının transfer sorgulama hizmetinin olması gerekir. Eğer ki sorgulama hizmeti varsa yine kendisine verilen sorgulama numarasını sisteme girerek para transferinin akıbeti öğrenebilecektir.

Sorgulama Numarası Yoksa

EFT yapan kişilere bankalar sorgulama numarası vermemişse yine bankanın telefon bankacılığı aranarak veya internet bankacılığına giriş yapılarak son işlemlerim menüsünde transferin son durumu hakkında da bilgi sahibi olursunuz

Yanlış Para Transferi

Yaşanan diğer bir sıkıntı normal vaktinde yerine ulaşmayan para transferleridir. Elden veya hesaptan gönderilen işlemlerde, gönderici banka işlemi devreye sokar ve hesaptan para göndermişse hesaptan  o tutarı düşer. Ancak isimle IBAN numarasının eşleşmemesi durumunda karşı banka para transferini havuza atar ve bekletmeye başlar. Bilgi yanlışlığından kaynaklanan gecikmelerde ilk yapılması gereken para göndermiş olduğunuz banka ile görüşmeniz ve bilgilerin kontrol edilmesi olacaktır. Eğer ki bilgilerle ilgili bir yanlışlık varsa yanlış para transferi işlemi yapabilir ve tekrar para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki para transferi yaptığınız bankada bir sorun yoksa o zamanda karşı tarafın bankasıyla görüşmeniz gerecektir. Dilerseniz bankadan transfer yapıldığına dair makbuzu, para transferi yaptığınız kişiye göndererek o kişinin kendi bankasıyla görüşmesini isteyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için sitemizde arama kısmından başlık veya kelime bazlı arama yapabilirsiniz.