E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet Şifresi İnternetten Alınır mı?

2005 yılında ihalesi gerçekleştirilen e-devlet şifresi vatandaşların tamamının kullanabileceği ve devletle ilgili tüm işlemlerini gerçekleştirebileceği bir sisteme açılan kapıdır. www.turkiye.gov.tr adresine girişinizi sağlayan e-devlet şifresiyle bu adreste bulunan tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Hastane randevunuzdan, vergi borcunuza, mahkemelerde adınıza dosya bulunmasından sigorta günlerinize kadar hemen her bilginin bulunduğu site PTT’den alınan bir şifre vasıtasıyla kullanılabilmektedir.

Şifremi Kaybettim, Ne yapmalıyım?

Uygulama vatandaşa pek çok kolaylık sağlamaktadır. ÖSS başvurularını, adli sicil kayıtlarını, e-beyannamelerini, pasaport işlemlerini, sürücü belgesi işlemlerini bu site üzerinden takip edebilirler. İş dünyası da kamusal alandaki tüm işlemlerini bu adresten yürütebilirken devlette vatandaşlara bu sistem üzerinden ulaşabilecek. E-devlet şifresi PTT’den alınan şifrenin bilgisayar başında TC kimlik bilgilerinizi de kullanılarak www.turkiye.gov.tr adresine girişinizi sağlıyor. Bu şifreyi kaybetmeniz halinde de yine PTT bürolarını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu uygulama saat 17.00 kadar çalışan PTT’ye yetişemeyen veya evi PTT bürolarına uzak olan kişiler için oldukça zorlayıcı bir yöntemdir. PTT’ye gitmeden E-Devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı, elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığıyla sisteme girmekten geçiyor.

ELEKTRONİK İMZAYLA E-DEVLET ŞİFRESİ

Sorumuzun cevabı elektronik imzadan, mobil imza ve internet bankacılığı kullanıcı adı ve şifresiyle siteme giriş seçeneklerinden geçmektedir. Peki,mobil imzayla e-devlet şifresi alabilmenin adımları nelerdir. www.turkiye.gov.tr adresine girdiğinizde sistem size giriş yapmak istediğiniz yöntemi sormaktadır. Bu yöntemde mobil imzayı seçmeniz halinde TC kimlik numaranız ve cep telefonu bilginizi girmeniz istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra taahhütnameyi okuyup ekranda çıkan imzala tuşuna basan vatandaşların elektronik imza talepleri GSM şubeleri aracılığıyla SIM kartına yönlendirilecektir. İmzalama talepleri telefonlarına gelen vatandaşlar, gelen mesaj içerisinde imzalanacak işleme ait metni görecekler ve onaylayacaklardır. İşlemleri tamamlamak için girilen mobil imza şifresinden sonra şifreyi doğru girmeniz halinde size gelecek mesajda belgenizi imzaladığınızı ve geri gönderdiğinizi, kaldığınız yerden işlemlerinize devam edebileceğinizi söyleyen yeni bir mesaj gelecektir. Bu mesajla birlikte artık e-devlet sitemine giriş yapabilirsiniz. Ancak mobil imzayla giriş yapabilmek için GSM firmanızdan daha önce mobil imza tanımlatmış olmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığı ile giriş ise şu anda en kolay sistem gibi görünüyor. Hangi bankayla çalışıyorsanız o bankayı seçip müşteri numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız yeterli olmaktadır.

Güncellendi – 12.06.2019

Yazımız bu tarihte yeniden gözden geçirilip eksikler, yenilikler ile değiştirildi. Güncelliğini korumaktadır.