Düzenli Maaşı Olmayan Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan kredi kullanabilmenin şartlarından biri de gelir belgesidir. Bankalar, gelir belgesi olmayanlara kredi kullandırtmazlar. Kullanılan kredinin geri ödemesinin yapılabilmesi için kullananların düzenli maaşı olması gerekir. Bu yüzdendir ki bankalar geri ödeme riski olan kredi notu düşük, gelir belgesi olmayan veya düzenli geliri olmayanlara para vermezler. Düzenli maaşı olmayan kredi çekebilir mi? Yazımızda düzenli geliri olmayanların hangi yöntemleri kullanarak para çekebileceği hakkında bilgiler vereceğiz.

Bankalar, Düzenli Geliri Olmayanlara Kredi Vermezler

Bankalardan kredi kullanabilmeniz için bankaya çekilen paranın ödenebileceğini gösteren bir gelir belgesi vermeniz gerekir. Bankaların, kullanılan kredinin geri ödenebileceği, ödenmede sorun yaşadığı zaman alacağını tahsil edebileceği bir garantör ister. Öyle ki bankalar her gelir belgesi getirene de kredi vermezler. Kullanılacak kredinin aylık ödeme tutarları ile gelir belgesinin oran hesaplaması yapılır. Eğer ki gelir belgesinde ki tutar kredi ödenmesi için yeterli olursa ve buna banka ikna olursa kredi kullanımına onay verecektir.

Maaş Dışında ki Gelirlerin Belgelenmesiyle Kredi Kullanılabilir

Düzenli maaşı olmayana bankalar kredi vermezler. Ancak başvuruyu yapacak kişi, bankalara maaş yerine başka gelirlerinin olduğunu ispatlarsa kullanabilirler. Kira gelirleri, banka faiz kazançları, çiftçilik gelirleri gibi geliri olanlarda bu gelirlerini belgeleyerek kullanabilirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu gelirlerin kredi kullanımı için yeterli seviyede olup ve bankaların bu gelirleri kabul edip onay vermeleri gerekir. Ayırca bu gelirler üzerinde kesinlikle icra kesintisi, nafaka kesintisi gibi kesintilerin olmaması gerekir.

Bankaya İpotek Verilerek Kredi Kullanılabilir

Düzenli maaşı olmayanların para çekebilecekleri diğer yöntem ise bankaya ipotek göstermeleridir. Diyelim ki kredi kullanacak kişinin düzenli maaşı veya başka yerlerden gelen gelirleri yok. Ancak üzerinde ev, arsa, tarla, iş yeri, araç, traktör, iş makinesi gibi taşınır – taşınmaz malları varsa ve bu malların ekspertiz değerleri kredi çekmek için yeterli seviyede ise yine kredi kullanabileceklerdir. Buna ipotekli kredi adını veriyoruz. Burada ki mantık ise kredi kullanabilmek için bankaya gösterilen taşınır taşınmaz mallar, borcu bitimine kadar banka adına kayıtlı edilip, ipotek edilecektir. Borcu bittiği zaman ipotek, o mallar üzerinden kalkacaktır. Son olarak ipotekli kredilerin daha masraflı olacağını da belirtelim. Çünkü her yıl düzenli olarak bankaya ipotek olarak gösterilmiş malın sigortası yaptırılacak ve bu masraf da mal sahibine (parayı çekene) ait olacaktır. Bu da her yıl ekstra masraf demektir.