Dünyanın En Pahalı Şehirleri Belli Oldu

İngiliz The Economist dergisi, her yıl yayımladığı dünyanın en pahalı ve ucuz şehirlerini açıkladı. Asya şehirleri birinciliklerini korurken İstanbul, 16 sıra yükselerek dünyanın en pahalı 62. şehri oldu.

620 Ürün ve Hizmet Fiyatlarına Göre Değerlendirme Yapıldı

Hemen belirtelim ki değerlendirme yapılırken gıda, konut ve iş yeri kiraları, taksi ücretleri, giyim, ev eşyaları, üniversite harçları, otel ücretleri, restoran ücretleri gibi 160 ürün ve 460 farklı hizmet türü fiyatları değerlendirilerek değerlendirme yapılmıştır.

Singapur ve Hong Kong Yine Listenin İlk İki Sırasında Yer Aldı

İngiliz The Economist dergisi, Küresel Yaşam Maliyetleri 2019 raporunu yayımladı. 2019 yılı listesinde olduğu gibi yine ilk iki sırası Asya şehirleri olan Singapur ve Hong Kong ilk iki sırayı paylaştı. Raporda dikkat çeken nokta ise dünyanın pahalı 10 şehirin yarısının Asya ülkelerinde olduğudur. Singapur ise, 2014 yılından bu yana dünyanın en pahalı şehri unvanını bu yılda elinde tutması oldu. 2019 yılında dünyanın en pahalı 2.şehri olan Zürich ise bu yıl bir sıra gerileyerek 3.sıraya yerleşti. Kuzey Amerika ülkelerinde ise listeye giren tek şehir New York oldu. New York, pahalı şehirler arasında 9. sırada yer aldı. New York, 2019 yılı raporunda göre 2 sıra gerilediği görülmektedir. The Economist dergisi, İstanbul raporunda, yaşam maliyeti endeksi 5 puan artışla 72 olarak belirledi. Manchester, Londra ve Arjantin’in başkenti Buenos Aires ise bu yıl pahalılığın en fazla azaldığı şehirler oldu

Pahalı Ülkeler Hangileridir?

Dünyanın en pahalı şehirleri listesi; Singapur, Hong Kong, Zürich, Tokyo, Osoka, Seul, Cenevre, Paris, New York ve Kopenhag olarak ilk 10 sırada yer aldı.

En Ucuz Şehirler Hangileridir?

Gelelim dünyanın en ucuz şehirler listesine. Listenin ilk sırasında Kazakistan’ın Almata şehri yer aldı. Dünyanın en iyi 9. ekonomisi olarak gösterilen Hindistan şehirleri de dünyanın ucuz şehirler listesinde yerini aldılar. Küresel Yaşam Maliyetleri 2019 raporuna göre dünyanın en ucuz 10 şehri olarak da; Almata ( Kazakistan ), Lagos (Nijerya), Bangalore (Hindistan), Karaçi (Pakistan), Cezayir (Cezayir), Chennai (Hindistan), Mumbai (Hindistan), Kiev (Ukrayna), Bükreş (Romanya), Yeni Delhi (Hindistan) listede yer aldı.