Dünya Lideri Borsa İstanbul!

Enflasyon oranlarının yüksek çıkması, dolarda ki fiyat artışları, ekonomi de ki olumsuz algılara rağmen , 2019 Aralık atından günümüze kadar dünya borsalarında en fazla değer kazanan borsa unvanını aldı. Yüzde 14.82 artışıyla, dünya lideri oldu.

Yaşanan Tüm Ekonomik Olumsuzluklara Rağmen BİST Yükselmeye Devam Etti

Ülkemizde özellikle 2019 yılı ekonomi açısından çok sancılı geçti. Doların 4 lira sınırına kadar dayanması, enflasyon oranlarının 2012 yılından sonra tekrar çift hanelere çıkması, işsizlik oranının yüzde 35 artması, olumsuz ekonomi algıları ekonomiye darbe vururken çıkartılan yatırım teşvikleri, yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırım yapmaları doğrultusunda T.C vatandaşlığı vermesi, yerli yatırımcılara sağlanan teşvik paketleri, yabancı yatırımcıların ülkemizde ki özel kuruluşlara olan ilgisi ve o kuruluşlara ortak olması, hisselerinin tamamını alması, dünya devi bankaların ülkemizde banka şubeleri açmaya karar vermesi, Norveç Yatırım onunun 1 milyar dolarlık ülkemizden fon alması gibi gelişmelerde ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler oldu.

BİST Yüzde 14.82’lik Artışla En Fazla Değer Kazanan Borsa Oldu

Yukarıda tüm ekonomik gelişmelere rağmen Borsa İstanbul, dünya borsaları arasında en çok değer kazanan borsa unvanını aldı. 2019 yılından bu yana Borsa İstanbul, yüzde 14.82’lik artış ile tüm dünya borsalarını solladı ve dünya lideri oldu. Borsa İstanbul’u % 14.62’lik artışla Polonya, % 13.88’lik artışla Arjantin, yüzde 13.87 ile Brezilya ve yüzde 9.6’lık yükseliş ile Amerika borsaları takip etti.

Hisse Senetleri ve Şirketlerin Değerlerinde TL ve Dolar Bazında Artış Yaşandı

% 14.82’lik artış ile Bist, 90 bin sınırına dayanan endeks 26 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.Yüzde 14.82’lik artışla beraber Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin değeri 85 milyar liradan piyasa değeri 680 milyar lirayı buldu. En dikkat çeken nokta ise doların fiyatında ki artışlara rağmen şirketlerin Borsa İstanbul’da ki değerleri 17 milyar dolar artarak 183 milyar dolara çıktı.

17 Aralık Operasyonu Düşüşün En Çok Yaşandığı Dönem Oldu

Borsa İstanbul’un en fazla değer kaybettiği dönem ise 17 Aralık soruşturmasında oldu. Bilindiği o dönemde bir çok bakan ve iş adamının adı yolsuzluklara karışmıştı. O dönemde ise Koza Metal yüzde 32,54 ile en fazla değer kaybeden hisse olurken, ikinci sırada yüzde 31,6’lık düşüşle Koza Altın yer aldı. Bank Asya yüzde 17 ile düşüşte dördüncü sırada yer aldı.