Devletten Mantar Yetiştiriciliğine Teşvik

Devletten Mantar Yetiştiriciliğine Teşvik

Devletten mantar yetiştiriciliğine teşvik, Devlet tarım alanında verdiği kredileri ve destekleri günümüzde de sürdürmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mantar yetiştiriciliğine teşvik, yardım ve hibeler belirlenmiş projeler içerisinde sunulmakta. Bu projelere müracaat etmek isteyen üreticilerin ve çiftçilerin mantar yetiştiriciliği sektöründe destek almak için, ilk olarak çiftçi kayıt programına kaydolmaları ve hibenin ilan tarihinden itibaren müracaat etmesi gerekiyor.

Kültür Mantarı Yetiştirmek

Kültür mantarını yurttaki aşağı yukarı bütün alışveriş mekânlarında ve pazarlarda karşımıza çıkan mantar türüdür. Mantar yetiştirmeyi planlayan bireylerin aklına ilk olarak kültür mantarı yetiştiriciliğinin gelmesi muhtemeldir. Çünkü kültür mantarı başka mantarlarla karşılaştırıldığında, fazla uğraş istemeyen randımanlı bir türdür. Mantar üreticiliği yapmayı planlayan vatandaşların bu konu üzerinde durmaları gerekiyor. Tarım ve Kredi Kooperatifleri kültür mantarı yetiştiricilerine ayrıca yardımlarda bulunmaktadır.

Kültür Mantarı Yetiştirme Tesisleri

Eğer kültür mantarı yetiştiriciliğini profesyonel elden yürütmeyi arzuluyorsanız, mutlaka işini kaliteli yapan ve hâlihazırda var olan, anahtar teslimi şeklinde mantar çiftliği imalatı yapmakta olan profesyonel imalat yapan firmalarla iletişim kurmanızda fayda var. İnternette ufak bir araştırma yapacak olursanız, birçok satışa konulmuş hazır mantar tesisi satın alabilirsiniz. Bu tesisi oluştururken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela, kuracağınız mekânda su ve elektriğin varlığının olup olmaması. Zira elektrik trafosu inşa ettirmek ya da su çektirmek için kesenin ağzını bir hayli açmanız gerekebilir. Oluşturduğunuz yerin yerleşim mekânlarına ne kadar uzaklıkta olduğu. Bünyesi altında olduğunuz belediyeyle iletişime geçerek ruhsat hakkında bilgi elde ediniz. Kuruluşunuzun ulaşıma elverişli olup olmaması çok önemlidir. Merkezden fazla uzaklaşırsanız bolca sorun yaşayabilirsiniz. Bu koşullar sağlandığı müddetçe isteğiniz üzere isterseniz küçük bir başlangıç yapıp ufak bir tesis inşa edin ya da kurulum gerçekleştiren işletme şirketleriyle anlaşarak büyük bir işletme inşa ettirin.

Devlet Desteği İle Mantar Tesisi Kurmak

2019 senesinde yayımlandığı Resmi Gazete ile yürürlüğe giren genç çiftçi tasarısında kültür mantarı imalatı projesine 30.000 lira hibe desteği sağlanmıştı. Bugün ise 30.000 liralık bir devlet yardımıyla birlikte çoğu işletme hazır mantar işletme kurulumu yapmaktadır. Kültür mantarı yetiştiriciliği için Hibe kredi desteği yazacağımız alanlarda verilmiştir.

30.000 Lira hibe verilen kültür mantarı projesi;

  • En az 100 metrekarelik bir mekâna sahip olması,
  • En az 25 ton kompost sahibi olması,
  • Üç katlı ranza sistemi sahibi olması,
  • Vantilatör, aspiratör, sulama sistemi, nemölçer, sırt pompası ve termometreye sahip olması.

30.000 TL Hibe Kredi Desteği İle İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Bu proje ise istiridye mantarı veya kaya mantarı imal edilmesi amacıyla verilmektedir. Azami 1000 metre karelik bir mekâna ihtiyaç duyulmaktadır ve bu mekânın üzeri kapalı olmak zorundadır. Bu mekânda 20 tonluk kompost içerikli imalat gerçekleştirilmesi zorunludur.

KOSGEB Destek Amaçlı Kredi Veriyor Mu?

13.21 mantarr ve yer mantarları imalatı. KOSGEB 46.31.06 nace koduyla birlikte kültür mantarının toptan ticaretinin yapılması. 47.21.01 belirtilmiş bir ürüne tahsis edilen mağazalarda taze sebzelerin ve meyvelerin perakende ticaretinin yapılması. Nace kodlarıyla birlikte mantar sektörüne birtakım desteklerde bulunduğu biliniyor. KOSGEB aslında tarım sektöründe bilhassa tesis kurulması, satış için lazım olan makine ve aletlerin temin edilmesi, paketlenmesi amacıyla kredi hibe ve desteklerini sürdürmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri Nasıl Alınıyor?

Mantarr yetiştiriciliği imalatını yapmayı arzulayan kişi 100 metre karelik bir alanda bu imalatı rahat bir şekilde yapabiliyor. Mantarr Yetiştiriciliğine teşvikle mantarr imalatı çevrenin ihtiyacı olan nem miktarını gidermek için, lazım olan malzemeler, kompostlar, mantar imalatı rafları ve diğer ihtiyaçlar için aşağı yukarı 50.000 lira civarında bir paraya ihtiyaç duyulacaktır. Bakanlık tarafından uygun görülen mantarr yetiştiriciliği teşvik alan kişilere Ziraat Bankası almış oldukları hibe miktarının 3 misli tarımsal hibe vermektedir. Bu krediyi arzulayanlara az miktarda faiz oranı uygulayan banka 1 ila 4 yıl arasında vakit vermektedir.