Devletten Geri Ödemesiz Krediler

Devletin Sunduğu Geri Ödemesiz Krediler

Yeni bir iş kurmak veya hali hazırda olan işini büyütmek isteyen girişimcilerin en çok dert ettiği konu olan sermaye için çeşitli finans kuruluşlarının ve devletin verdiği uygun faizli veya sıfır faizli krediler bulunuyor. Bankaların sunduğu Kobi kredileri veya esnaf odalarının verdiği düşük faizli kredilerin dışında devletin vatandaşlara sunduğu geri ödemesiz krediler de bulunuyor. Eğer sizde yeni bir iş kurmak veya hazırda olan işinizi büyütmek istiyorsanız devletin sunduğu bu fırsattan gerekli koşulları sağladığınız takdir de faydalanabilirsiniz.

Devletin sunduğu bu destekten, koşulları yerine getiren bütün vatandaşlar faydalanabilir. KOSGEB aracılığı ile vatandaşa verilen bu krediler, geri ödemesiz veya sıfır faizli olarak veriliyor. KOSGEB bu verdiği kredilerin hepsini devletin desteği ile halka ulaştırmaktadır. Geri ödemesiz hibe nedir diye bir soru aklınızda bulunuyor ise bu yazımız size göre.

Bu Kredilere Nasıl Başvurulur

Geri ödeme şartı olmayan Devlet hibe kredisi için nereye başvurulacak ülkemizde ki bütün illerde ve birçok ilçede bulunan KOSGEB merkezleriyle iletişime geçmek gerekiyor. Eğer yeni bir iş yeri açmayı ve ya hali hazırda olan iş yerinizi büyütmek istiyorsanız ve bunlar için devlet desteği almayı düşünüyorsanız KOSGEB merkezlerinin açtığı girişimcilik kurslarına kayıt olmalı, kayıt olduğunuz girişimcilik eğitim programlarını başarı ile sonuçlandırmalısınız. Ardından kurmayı düşündükleri iş hakkında ki iş planını KOSGEB komitesine sunmalıdır.

İş planının kabul olması halinde 50000 Türk Lirasına kadar geri ödemesiz hibe kredi alabilirsiniz. Alacağınız hibe krediyi hali hazırda kurulu iş yerinize, personel ve işletme geliştirme adı altında yatırım yapabilirsiniz. Devlet tarafından verilen geri ödemesiz hibe krediyi alan işletmeler KOSGEB tarafından sürekli denetim altında tutulur, bu şekilde işletmelerin refahı üst seviyede tutulur.

Devlet Destekli Geri Ödemesiz Krediyi Kimler Kullanabilir?

Geri ödemesiz hibe nasıl alınır sorusu herkesin aklına gelmiştir. Geri ödemesiz kredi kullananlar için elbette KOSGEB tarafından belirlenen koşullar vardır. Bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Başvuracak kişinin iş planının KOSGEB komitesi tarafından kabul edilmesi
  • C. vatandaşı olmak
  • Kredi notunun yeterli olması

Alınacak olan geri ödemesiz hibe krediler bu projelerin dışında iş yerlerine malzeme katkısı, personel takviyesi ya da iş yerini daha da geliştirme için kullanılabilir. Çeşitli şartlarda KOSGEB 50000 Türk Lirası dışında birçok geri ödemesiz kredi onayı verebilmektedir.

KOSGEB Aracılığıyla Sağlanan Krediler

Birçok kredi çeşidi ile KOSGEB, devlet desteğini de arkasına alarak yatırımcılara destek olmaktadır.  Devletin desteğini de arkasına alan KOSGEB, girişimci kadınlara, genç girişimcilere, KOBİ düzeyinde işletme işletmek isteyenlere kadar çok geniş bir skalada ki insanlara çok çeşitli krediler sunuyor. Geri ödemesiz hibe kredilerin dışında KOSGEB devlet desteği ile genç girişimcilere, girişimci kadınlara yardımcı olabilmek amacıyla çok uygun fırsatlarla sıfır faizli geri ödemeli kredilerde veriyor.

Bu kredileri kullanmak isteyen girişimciler KOSGEB merkezlerine birebir başvuruda bulunmak ve belgelerini teslim etmek zorundadır.

Kimler Geri Ödemesiz Krediler De Avantajlı

Devletin desteği ile girişimci olmak isteyen neredeyse herkese bu krediler sağlanır. Bu konuda önde olan kişiler ise girişimci bayanlardır. Devletten kadınlara geri ödemesiz kredi ile kadınların iş hayatına daha çok atılmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için bu kredilerin kabulünde, devletin desteği ile daha çok şansı olduğu bilinmektedir. Ülkemizde devletimizin kadınlara sağladığı bazı pozitif ayrımcılıklar hakkında bilgi edinebilmek için KOSGEB binalarına gitmeleri yeterli olacaktır.