Devletten Evlilik Kredisi 2019

Devletten Evlilik Kredisi 2019

Devletten evlilik kredisi, Günümüzde biliyorsunuz ki devlet tarafından destekli krediler her zaman için krediye ihtiyacı olan vatandaşlarımıza daha avantajlı bir şekilde sunulmaktadır. Artık devletimiz yeni evlenen çiftlere de kredi imkanlarını sunmakta ve evlilik sonrası olan ödemelerde kolaylık yaşanmasını istemektedir. Tabi ki bu durumun bir amacı ise evlenmeye çekingen olan genç çiftlerin evliliğe teşvik edilmesidir. Son zamanlarda sosyal hayat ölçümlerinin iyi duruma gelebilmesi için çalışmalarını arttıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı günümüzde devlet desteğiyle birlikte evlilik kredisi imkanını vatandaşlarımıza sunmuştur. Bu evlilik kredisinden her evlenen çiftler faydalanamamaktadır. Sadece gerçekten bu krediye ihtiyacı olan çiftlerin bu krediden faydalanabileceği gibi bu krediden faydalanabilmek için birçok şart vardır. Bu şartları yerine getiren bütün çiftler bu krediden yararlanabileceklerdir. Bu kredi faiziz olarak sağlandığı için çiftlerin ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte geri ödemede de zorluk yaşatmamaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen bu kredi faizsiz olarak verilmektedir. Bu krediyi alabilmek için gereken şartlar ise;

  • Evlilik kararı almış olan çiftlerin 18 ile 24 yaş aralıklarından olması gerekmektedir.
  • Evlilik kararı alan çiftlerden herhangi birinin Türk Ceza Kanunun da bulunan bir ağır suçu bulunmaması gerekmektedir. Sabıka kaydı bulunmamalıdır.
  • Türk vatandaşı olunması gerekmektedir.

Bu kredinin bu ve buna benzer birçok şartı bulunmaktadır. Kesinlikle bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin tamamıyla ihtiyacı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Bakanlığın belirlemiş olduğu bütün şartları bu krediye başvurmak için gittiğinizde sizlere ayrıntılı şekilde açıklanacaktır. Bu şartları yerine getirmeniz durumunda faizsiz evlilik kredisinden faydalanabilmektesiniz. Bu kredi aynı zamanda 1 sene geri ödemeksizin verilmektedir. 10.000 TL olarak sunulan bu evlilik kredisi devletimiz tarafından verilmektedir. Geri ödeme süresi olarak ise maksimum olarak 4 sene olacaktır. Her anlamda yeni evlenen çiftlere kolaylık sağlayan bu kredi kamu bankaları aracılığı ile vatandaşlara verilecektir. Bu krediden yararlanan çiftler evliliğin ilk yılında çocuk sahibi olurlar ise evlilik kredisinin geri ödemesi isteğe bağlı 1 (bir) yıl daha uzatılabilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredi Başvurusu

Genç çiftler genel olarak maddi yetersizlikler yüzünden evlilikten çekinmektedirler. Evlilik hakkında bu çekingenliğin ortadan biraz olsun kalkabilmesi için ve genç çiftlerimizin evliliğe teşvik edilmesi için devletin sunduğu bu krediye başvuracak kişilerin üniversite okuma durumuna bağlı olarak 26 yaşına kadar bu krediye başvurabilme imkânı vardır. Bu krediye başvuracak olan kişiler herhangi bir devlet yurdunda kalmış ise bu kredinin geri ödemesi en az 2 yıl ertelenmek üzere 4 sene geri ödemesi olacaktır. Bu krediye başvurmak için ilk adım devlet bankalarıyla irtibata geçmektir. Bu konuda en ayrıntılı bilgiyi verecek olan banka şubelerine giderek yüz yüze irtibata geçmeniz faydalı olacaktır. Evlilik kredisinin önderliğini yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu krediyi sosyal hayat kalitesinin arttırılmasını isteyen devletimizin yardımıyla yapmaktadır.