Devletten Çeyiz Parası Desteği 2019

Devletten Çeyiz Parası Desteği 2019

Devletten çeyiz parası desteği, Günümüzde evli çiftlerimiz ve evlenmek isteyenler için birçok destek sağlayan devletimiz çeyiz desteğini de genç kızlarımıza sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin sosyal olanaklarının arttırılabilmesi için birçok imkan sağlamaktadır. Devletimizin verdiği destek ile birlikte artık evlenmek isteyen kız çocukları çeyiz parası imkanından faydalanacaklardır. Asıl adı evlenme yardımı ödeneği olan bu uygulama sosyal güvenlik çerçevesinde baba veya annesi hayatta olmayan yani vefat etmiş olan kız çocuklarının evlenmek istedikleri zaman yapılacak yardımdır.

  • Evlenme Yardımı Ödeneği Nedir? 

Bu imkan ülkemizdeki Türk vatandaşı olan ve evlenmek isteyen kız çocuklarına tanınmaktadır. Bu imkandan faydalanacak olan kız çocuklarının annesi ya da babası vefat etmiş olması gerekmektedir. Hayatında annesini veya babasını kaybeden kız çocuklarına en azından bir destek sağlayabilmek adına başlatılan bu uygulamaya başvuru yapmak için SSK yani SGK müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Bu imkandan faydalanacak olan kişinin annesi ya da babası vefat ettiği içim ölüm aylığı alıyor olması da gereklidir. Çeyizz parası sadece kız çocuklarına verilen bir imkandır. Erkek çocuklarının bu imkandan faydalanma imkanı bulunmamaktadır.

  • Çeyiz Parası İçin Gereken Şartlar

Evlenme yardımı ödeneği yani çeyiz parası temin edebilmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi ölüm aylığı alıyor olması gereklidir. Bu ölüm aylığını alırken evlenmek isteyen kız çocukları bu imkandan faydalanacaklardır. Bu imkandan faydalanabilmek için başvuru yapılacak yer ise bulunduğu il ya da ilçede olan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü olacaktır. Bu imkanlardan sadece ilk kez evlilik yapan kişiler faydalanabileceklerdir. Eşi vefat etmiş olan yani dul olan kişiler bu imkandan yararlanamazlar. Bu imkan için herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir. Bu konuda bir açıklama yapılmamıştır.

  • Çeyiz Parası Dilekçesi Örnek

Çeyizz parasına yani evlenme yardımı ödeneğine yukarıda da bahsettiğimiz gibi bulunulan il veya ilçenin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gidilerek başvuru yapılır. Bu başvuruyu bir dilekçe yazarak da bu kuruma ulaştırmanız mümkün olacaktır. Bu dilekçe örneğin; ‘’Baba ya da anne hangisi vefat etmiş ise, ölümünden dolayı ölüm aylığı alıyorum. 03.05.2019 tarihinde evleneceğim. Sizlerden talebim ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vermiş olduğunuz evlenme yardımından faydalanmak istiyorum. Gerekenin yapılmasını arz ederim.’’ Şeklinde olmalıdır. Bu dilekçe sonrası size zaten bir şekilde dönüş yapılacaktır. Başvurunuzu bu dilekçe ile gerçekleştirmiş olacaksınız.

  • Çeyiz Parası Hesaplanması

Sosyal Güvenlik Kurumu çeyiz parası hesaplamasını ölüm aylığına göre hesaplamıştır. Anne ya da baba vefat ettikten sonra bağlanan ölüm aylığı miktarının 2 yıllık toplamı yani 24 ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 500 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğunun evlenmek istediği zaman ve bu çeyiz parasından faydalanmak istediği an 24 katı kadar çeyiz parası alma imkanı olacaktır. Bu durumda 12.000 TL olarak denk gelmektedir. Bu şekilde ne kadar çeyizz parası alma imkanınız olduğunu hesaplayabilirsiniz. Çeyizz parası alan kızlarımızın ölüm aylığı kesilecektir. Herhangi bir boşanma durumu sonrasında tekrar ölüm aylığından faydalanma imkanları olacaktır. Çeyizz parası taksit taksit değil peşin olarak ödenmektedir.