Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler

Devletin Verdiği Geri Ödemesiz Krediler

Devletin verdiği geri ödemesiz krediler, yeni bir iş kurmak veya hali hazırda olan işini büyütmek isteyenlerin en çok dert ettiği konu olan maddiyat için çeşitli finans kuruluşlarının ve devletin verdiği uygun faizli veya sıfır faizli krediler var. Bankaların sunduğu Kobi kredileri veya esnaf odalarının verdiği düşük faizli kredilerin yanı sıra devletin verdiği geri ödemesiz krediler de bulunuyor. Eğer sizde yeni bir iş kurmak veya hazırda olan işinizi büyütmek istiyorsanız devletin sunduğu bu fırsattan gerekli şartları sağladığınız takdir de faydalanabilirsiniz. Devletin sunduğu bu destek den, şartları yerine getiren herkes faydalanabilir. KOSGEB tarafından finanse edilen bu krediler, geri ödemesiz veya 0 faizli olarak veriliyor. KOSGEB sunduğu kredilerin hepsini devletin desteği ile sağlamaktadır.

Bu Kredilere Nasıl Başvurulur

Geri ödeme şartı olmayan devlet destekli kredilere başvurmak için ülkemizde ki birçok ilde yer alan KOSGEB merkezleriyle iletişime geçmek gerekiyor. Eğer yeni bir iş yeri açmayı ve devlet desteği almayı düşünüyorsanız KOSGEB merkezlerinin açtığı girişimcilik kurslarına kayıt olmalı, kayıt olduğunuz kursları başarı ile sonuçlandırmalısınız. Ardından kurmayı düşündükleri iş hakkında ki projeyi KOSGEB komitesine sunmalıdır. Projenin kabul olması halinde 50000 Türk Lirasına kadar geri ödemesiz kredi alabilirsiniz. Alacağınız krediyi hali hazırda kurulu iş yerinize, personel ve işletme geliştirme adı altında yatırım yapabilirsiniz. Devlet tarafından verilen geri ödemesiz krediyi alan işletmeler KOSGEB tarafından sürekli denetim altında tutulur, bu şekilde işletmelerin maddi sağlığı korunmuş olur.

Kimler Geri Ödemesiz Kredi Kullanabilir?

Geri ödemesiz kredi kullananlar için elbette KOSGEB tarafından belirlenen şartlar vardır. Bu kıstasları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 18 yaşını geçmiş olmak
  • Seçilen projenin belirlenen kıstaslara uyması
  • Başvuracak kişinin projesinin KOSGEB komitesi tarafından kabul edilmesi
  • Başvurulan kredinin kullanılacağı alanları tek tek belgelemek

Alınacak olan geri ödemesiz krediler bu projelerin dışında iş yerlerine malzeme katkısı, personel takviyesi ya da iş yerini daha da geliştirme amaçlı kullanılabilir. Çeşitli koşullarda KOSGEB 50000 Türk Lirası dışında birçok geri ödemesiz kredi onayı verebilmektedir.

KOSGEB Tarafından Sağlanan Kredi Çeşitleri

Birçok kredi çeşidi ile KOSGEB, devlet desteğini de arkasına alarak yatırımcılara yardımcı olmaktadır.  Devlet desteğini de arkasına alan KOSGEB, girişimci kadınlara, genç girişimcilere, kobi düzeyinde işletme işletmek isteyenlere kadar çok geniş bir kredi yelpazesi sunuyor. Geri ödemesiz kredilerin dışında KOSGEB devlet desteği ile genç girişimcilere, girişimci kadınlara yardımcı olabilmek amacıyla çok uygun fırsatlarla geri ödemeli kredilerde veriyor. Bu kredilerden faydalanmak isteyen girişimciler KOSGEB merkezlerine birebir başvuruda bulunmak ve belgelerini teslim etmek zorundadır.

Kimler Geri Ödemesiz Krediler De Avantajlı

Devlet desteği ile girişimci olmak isteyen neredeyse herkese bu krediler temin edilir. Bu konuda önde olanlar ise girişimci bayanlar. Kadınların iş hayatına daha çok atılmaları için bu kredilerin kabulünde, devletin desteği ile daha çok şansı olduğu nettir. Ülkemizde devletimizin kadınlara sağladığı bazı ayrıcalıklar hakkında bilgi edinebilmek için Kosgeb binalarına gitmeleri yeterli olacaktır. Kosgeb binaları her zaman en ayrıntılı bilgiyi edinebileceğiniz yerlerdir.