Devletin Sağladığı Krediler 2019

Devletin Sağladığı Krediler 2019

Devletin sağladığı krediler, devletimiz 2019 yılı itibari ile esnafa daha çok katkıda bulunacak. 2019 yılında verilmeye başlanan devlet destekli krediler bu sene de devam ediyor. Geçtiğimiz yıl devlet destekli esnaf kredisinden yararlanmak için 250 bin esnaf başvurmuş, sadece 15 bin esnaf yararlanabilmişti. Talebin oldukça fazla olduğunu gören ve buna göre çalışmalar yapan devletimiz, bu sene yapılacak taleplerde uygun olan herkese destek sağlamaya çalışacak. Devlet ihtiyaç kredisi, Devletin verdiği faizsiz kredi, Devlet destekli hibe kredi ve teşvik nasıl temin edilir, Devlet kredisi başvuru, Devlet destekli kredi 2019 gibi bütün konularda araştırmamızı yaptık. Bu konuda bilgi almak isteyenler yazımızı okumaya devam edebilirler.

2019 senesinde verilen devlet destekli esnaf kredisine oluşan yoğun talepten sonra 2019 senesi için verilecek desteklerde yeni çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda 2.5 milyar Türk Lirası bütçe ayırarak daha çok esnafa destek olunmaya çalışılacak. Verilen desteklerden mikro işletmelerin daha çok yararlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda esnaflar en fazla 50 bin Türk Lirası’na kadar faizsiz devlet destekli kredi alabilecekler. Verilen destekler sonucunda ekonomide iyi yönlü bir ivme yakalanmaya çalışılacak.

Devlet Destekli Esnaf Kredisi Koşulları

Ekonomiyi canlandırmak ve esnafa destek olabilmek için verilen devlet destekli kredilerin üst sınırı 50 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Krediyi alacak olan esnaflara kredinin alındığı tarihten itibaren ilk 1 yıl geri ödeme koşulu sunulmuyor. 1 yılın sonunda ise alınan kredi 3’er ay taksitler ile toplamda 36 ayda ödenmesi gerekecek.

Kimler Devlet Destekli Kredilerden Yararlanabilecek?

Devlet kredi almak isteyen esnaflar için kefalet konusunda gereken desteği sağlayacak. Bu kapsamda devlet bankalar ile yaptığı anlaşmalar sonucunda, yapılan anlaşmalara Türkiye Esnaf Ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ve Kredi Garanti Fonu AŞ’de yandaş olacak. Devlet destekli kredi almak isteyenlere, devletin anlaşma sağladığı bankalar başvurularda daha ılımlı bir yaklaşım sergileyecek. Geçtiğimiz sene devlet destekli esnaf kredisine başvuran fakat faydalanamayan esnaflar içinden gerekli şartları taşıyanlara bu krediden faydalanma imkânı sunulacak.

Daha önce devlet destekli esnaf kredisine başvurmuş olan esnafların bu sene tekrar başvurmalarına gerek kalmayacak. Devlet kolaylık sağlayarak önceki başvurularını geçerli sayacaktır. Bunun yanı sıra devlet destekli esnaf kredisine daha önce başvuru yapmamış olan ve mikro işletme olarak gözüken işletmelere başvuruda bulunmaları için fırsat verilecek. Devlet destekli esnaf kredisinden yararlanmak isteyen tüm esnafların güvenlik kontrollerinden geçirileceğinin bilinmesinde fayda var. Güvenlik kontrollerinden sorunsuz geçen işletmeler arasından öncelik olarak, kontrollerden en iyi sonucu almış olanlar krediden fayda sağlayacak. İkinci sırada ise işletmede bulunan eleman sayısı ve yıllık net satış hasılatı en az olandan başlanacak. Kredilerin verilme sistemi bu şekilde işleyecek.

Devlet destekli esnaf kredisi alabilmek için öncelik sırası mikro işletmelerde olacak. Yani yıllık net satış hasılatının 1 milyon Türk Lirası’ndan az olması ve işletmede çalışan sayısının en az 10 kişi olması gerekmekte.

Kimler Devlet Destekli Esnaf Kredisinden Fayda Sağlayamayacak?

Yetkililer tarafından açıklamaya göre; 14.12.15 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile esnaflar sağlanan devlet destekli 30 bin Türk Lirası tutarında ki krediden fayda sağlayan esnaflar yeni verilecek krediden kesinlikle yararlanamayacaklar.

Kredilerin Verileceği Bankalar

Devlet destekli esnaf kredisi kullanıcılara bankalar aracılığıyla ulaştırılacaktır. Bu bankalar;

  • Vakıfbank
  • İş Bankası
  • C. Ziraat Bankası
  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Halk Bankası
  • Garanti Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Denizbank

ile sadece 1 defa başvuruda bulunabilir. Kabul edilmez ve tekrar müracaat etmesi durumunda farklı bir iş planı hazırlamak zorundadır.