Devlet Kreş Yardımı ile Anne Babalara Kolaylık Sağlıyor

Başvuru Hakkında Ön Bilgi;

Devletin özellikle dul anne veya babalara maddi yardım amaçlı getirdiği hizmet olan devlet kreş yardımı, 2013 yılından bu yana gündemde olan yasa olarak dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz aylarda kabul edilen ve yürürlüğe giren bu yasa özellikle kreşe gitme yaşında çocuğu olan anne – babaları ilgilendirirken, hem çocuk için hem de ebeveynleri için oldukça yararlı bir uygulama olacak gibi gözükmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

Özellikle maddi durumu olmayan, eşi hayatını kaybetmiş veya boşanmış, şuan bekâr olan ebeveynler verilmesi planlanmıştır. Çocuğunu yalnız bırakmak zorunda kalan anne veya babayı çalışmaya teşvik etmek ve bu sürede çocuğunun güvende olduğunu garanti etmek için verilen yardım olarak bilinmektedir. Eğer yalnız yaşayan bir anne veya babaysanız ve çocuğunuz 0-4 yaş arasındaysa, siz de bu yardım için başvurabilir ve siz işteyken çocuğunuzun yaşıtlarıyla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Devlet Memurları Yardımlardan Yararlanabilir Mi?

Kimi kamu kuruluşlarının kendi personelinin çocuklarına özel kreşi bulunmaktadır. Eğer çalışılan devlet kurumunda 0-4 yaş arası çocuklar için özel bir kreş bulunmuyorsa. Anne çalışmaya geliyor ise bu anne, devlet kreş yardımından yararlanabilecektir. Eğer çalışan anne kreş yardımından yararlanmak istemiyor ise; devlet tarafından onun maaşına 160 TL ek bir ücret verilecek ve bu kreş yardımı olarak kullanılabilecektir. Eğer çocuğuna bakan bekâr bir baba var ise o da aynı şekilde kreş yardımından yararlanabilecektir.

Yardım Miktarı Ne Kadardır?

Devlet kreş yardımının maddi karşılığının net bir rakamı bulunmamaktadır. Ebeveynlerin maddi durumuna göre ve yaşanan şehre göre kişiden kişiye farklı bir miktar belirlenebilmektedir. Ancak bu miktar genellikle 300 ila 400 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Devlet kreş yardımını almak isteyenlerin başvurularına göre genel bir genel bir gelir dağıtım tablosu hazırlanarak alt ve üst sınır belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu sınıra ve tablodaki dağılıma göre her gelir grubuna dair kişilere farklı yardım miktarları belirlenecek ve daha faydalı olabilmek için en çok ihtiyaç duyan kişiye en yüksek oranda kreş yardımı yapılacaktır.

Kreş yardımı ile ilgili açıklamamızı beğendiyseniz veya eksik yerleri olduğunu düşünüyorsanız bize alttan yorum atarak katkıda bulunabilirsiniz. Elimizden gelen düzenlemeleri yapmaya, sizleri daha fazla bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Yazımızı sizler için tekrar düzenleyip, gereksiz kelime yığınından kurtardık ve 30 Mart tarihinden yeniden yayına aldık. Umarım faydalanırsınız.

Bu haberin videosu :