Devlet Hibe Destekleri

2019 Yılında Esnaf, Çiftçi ve Zanaatkarlara Devletten Hibe Desteği

2019 Yılında hükemeti çiftçi, esnaf ve zanaatkarlar için çok sayıda vaatte bulunmuştu, bu vaatlerin en başındada hiç kuşkusuz devlet hibe destekleri gelmekteydi. 2019 yılında çiftçi, esnaf ve zanaatkarlar için verilmeye başlanılan hibe destekleri hız kesmeden devam ediyor. İşte sizler için derlediğimi devlet hibe projeleri:

1-Çiftçiye 30 Bin Türk Lirasına Kadar Hibe Desteği

Şehirde yaşamakta olan ailelerin kırsal kesimlere dönmelerini tarım ve hayvancılık ile uğraşarak ekonomiye katkıda bulunmalarını amaçlayan projeden 2019 yılında tam olarak 15.000 çifçimiz yararlandı. Nüfusu 20.000 ve altındaki yerlerde devletin belirlemiş olduğu sektörlerde iş kurmayı, yatırım yapan genç çiftçilerimize devlet 30.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibede bulunmaktadır.

Genç Çifçilerin Hibe Desteği Alabilecekleri İş Kolları

1-Kümes hayvancılığı

2-Ahır hayvancılığı( büyükbaş hayvancılık)

3-Mera hayvancılığı(küçükbaş hayvancılık)

4-Arıcılık

5-Seracılık

6-Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Verilmekte olan hibe desteğinizi dilerseniz arazi tahsisi, işletme kurma gibi giderler için harcayabileceğiniz gibi dilersenizde hayvan, yem, ek gıda maddesi, tohum satın almak içinde kullanabilirsiniz. Bu hibe desteğinen örgün eğitimini tamamlamış 18 ile 40 yaş arasındaki çiftçiler yararlanabilmektedir. 3 yıl kırsal kesimde tarım veya hayvancılık hizmet gruplarında faaliyet gösterme zorunluluğu bulunmaktadır. Kadın çiftçilere bu devlet hibesinde öncelik tanınmaktadır. 2019 yılında alınan çiftçi hibesinin yüzde 75’e yakın bir kısmı hayvancılıkta kullanılırken yalnızca yüzde 25’lik kısmı tarım sektöründe değerlendirilmiştir.

2- Arıcılık, İpek Böceği Yetiştiriciliği ve Kümes Hayvanı Yetiştiriciliğinde Uygulanacak Hibe Projeleri

5 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan kanun hükmünde kararname ile kümes hayvanı yetiştiriciliği, arıcılık ve ipek böcekciğini üretim sektörlerinda faaliyet göstermekte olan çifçilere devlet tarafından geri ödemesiz hibe desteği yapılacaktır.

Çiftçi Hibesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Çiftçi hibesi için başvuruları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kabul etmektedir. Devlet hibe şartlarını taşımakta olan çiftçilerin bakanlığın wb safyası üzerinden ilan edilmekte olan tarihler içerisinde bulundukları il yahut ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine başvurmaları Bakanlık web sitesinden temin edecekleri formu doldurarak ilgili müdürlüklere teslim etmeleri gerekmektedir. Müdürlüklere teslim edilen formda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bi şekilde verilmesi son derece önem arz etmektedir. Başvuru sırasında istenilmekte olan bir takım  belgeler bulunmaktadır. Başvuru sırasında yanızda kimlik fotokonizi, nüfus kaydınızı, diplomanızı ve Sgk kayıtlarınızı bulundurmanız gerekmektedir. Bir önceki yılın hibe desteğinden yararlanmış olan çiftçiler aynı proje kapsamında hibe desteği alamamaktadırlar.

2-Arıcılık Hibelerinin Konusu ve Kapsamı

Arıcılık ile uğraşmakta olan çiftçilere bal süzme makinası, sır alma teknesi, bal sağım çadırı, boş kovan gibi işlemlerinde kullanacakları ekipmanlar konusunda hibe desteğinde bulunulacaktır.  Devlet hibe kredileri arıcılık ile uğraşmakta olan çiftçiler için ekipman desteğinden ibarettir. Destektan yaranabilecek çiftçiler için belirlenmiş iller şu şekildedir:

Tunceli, Van, Adana, Adıyaman, Siirt, Hatay, Hakkari, Bingöl, Aydın, Bitlis, Artvin, Gümüşhane, Erzincan, Diyarbakır, Erzurum, Rize, Trabzon, Osmaniye, Muş, Ordu, Elazığ, Mersin, Muğla, Mardin, Kars, ığdır, Şırnak, Şanlıurfa, Bingöl, Bayburt illerinin arı üreticileri hibe desteğinden yararlanabileceklerdir.

3-Kümes Hayvanları Yetiştiricilerine Verilen Hibenin Konusu ve Kapsamı

Kümes hayvanlaerı yetiştiriciliği ile uğraşmakta olan işletmelerde kümes inşaatı, kuluçka makinası ve ekipman alımı için hibe desteği verilecektir.

Hibe desteğinden yararlanabilecek iller sınırlıdır. Kars ilinde bin adet damızlık kaz yetiştiriciliği ile uğraşan işletme, Kars,Muş ve Ardahan illerinde her il için 500 adet ticari kaz yetiştiriciliği ile uğraşan işletme, Bingöl ilinde ise 1000 adet ticari hindi yetiştiriciliği ile uğraşan işletme devlet hibe kredilerinden yararlanabilecektir.

4-İpek Böceği Yetiştiriciliğine Verilen Hibenin Konusu ve Kapsamı

İpek böceği yetiştiriciliği ile uğraşmakta olan çiftçilere dut bahçesi yetiştirmek ve beslenme evi oluşturmak amacı ile hibe sağlanacaktır. Devlet hibe kredisinden yalnızca Diyabakır ve Bursa illerinde faaliyet göstermekte olan her il için 10’ar çiftçi yararlanabilecektir.

5-Damızlık Düve Yetiştiriciliği Hibesi

Damızlık düve yetişticiliği ile uğraşmakta olan çiftçilerimizn desteklenmesi, kaliteli ve nitelikli hayvan üretiminin sağlanması amacıyla oluşturulmuş bir çiftçiye destek projesidir. Et ve süt kalitesini artırırken verimden taviz vermemeyi amaç edilen projede yurt dışına bağımlı olmadan sermayeyi ülkemizde turutarak milli ırklarımızın yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Hibesinden Yararlanabilmek İçin Aranan Şartlar

1-TÜRKVET sistemine kayıtlı olmak

2-En az 3 sendir aktif sığır yetiştiriciliği ile uğraşmak

3-Minimum 500 adet damızlık sığırı kaldırabilecek kapasiteli alana sahip olmak

4-Sarf ırklardan oluşan damızlık düve ve ticari düve yetiştiriciliği için sağlık sertifikası bulunmak aranan şartlardır.

Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığı işletmelere 500 baş ve üzeri hayvan kapasiteli tesis kurulumu ve hayvan için hibe desteğinde bulunmaktadır.

6-KOSGEB Hibeleri

Devlet hibe kredi denildiğinde ilk olarak akla KOSGEB hibeleri gelmektedir. Çeşitli alanlarda nitelikli işletme kurulumusu gerçekleştirmek amacıyla eğitimler ve iş desteği sunan KOSGEB yatırımcılara aynı zamanda hibe desteğide sunmaktadır. KOSGEB yeni bir işletme kurmak için hibe ve yatırım desteği sağlamamaktadır. KOSGEB kurulmuş ve faaliyette olan işletmelere hibe desteği sunmaktadır.

KOSGEB Hibe Desteği İçin Aranan Şartlar

1-KOSGEB devlet hibe şartlarını taşımayan kişiler eğitim programlarına katılabilmekte fakat hibe desteği alamamaktadırlar. hibe desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle olarak 32 saat süreli KOSGEB eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Aksi halde KOSGEB sertifikası bulunmayan, kişiler diğer şartları taşıyor olsalar dahi hibe desteğinden faydalanamamaktadırlar.

2-KOSGEB kurulmuş işletmelere hişbe desteğinde bulunmaktadır. Bu sebeple işletmenizi açarken yapmış olduğunuz masrafların tamamını faturalandırmalı daha sonra hibe destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Belli bir sermayesi bulunmayan kişilere sıfırdan hibe yardımı yapılmamaktadır.

3-KOSGEB hibe desteğinde faturalandırmış olduğunuz masrafların yüzde 70’e kadar olan kısmı KOSGEB projesi tarafından karşılanmaktadır. KOSGEB hibelerinde belli illerde bu oran artış gösterebilmektedir. Kadınlara verilen hibe desteği ile erkeklere verilmekte lan hibe desteği aynı oranda olmayıp kadınlar KOSGEB tarafından desteklenmektedir.

KOSGEB Hibesinden Nasıl Yararlanabilirim?

Kosgeb hibesinden yararlanmak için öncelikli olarak web sitesinden ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru sırasında açmış olduğunuz işletme bilgilerinizi ve işletme sahibi olarak kişisel bilgilerinizi sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. Ön başvuru sonrasında gerekli evrakları tamamlayarak işletmenizin bulunduğu ildeli KOSGEB temsilciliğine giderek evraklarınızı teslim etmeniz ve başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Kosgeb hibe başvuruları yılın belli dönemlerinde alınmakta olup eğitimler sürekli devam etmektedir. Bankada kredi borcunun bulunması işletmelerin KOSGEB hibesi almalarına engel teşkil etmemektedir. KOSGEB işletme büyüklüğü, hizmet türüne göre ödeyeceği hibe miktarını belirlemektedir. Verilen hibe miktarı maksimum 100 Bin Türk Lirasıdır. 100 bin Türk Lirasının üzerindeki hibelerden işletmelerden banka teminat mektubu istenilmektedir.

KOSGEB Kurslarına Nasıl Katılabilirim?

Kosgeb kursları 81 ilde mevcut olan Devlet kurslarıdır. Bu kurslarda girişimcilik ve işletmecilik konularında eğitimler verilmektedir. Ortalama 32 saat süren eğitim programının sonunda çeşitli testler yapılmakta ve başarılı olan adaylara KOSGEB sertifikaları verilmektedir. Herhangi bir ilden almış olduğunuz KOSGEB sertifikası ile Türkiye’nin her noktasındaki işletmeleriniz için hibe yardımı talebinde bulunabilirsiniz. KOSGEP kurslarına katılmanızın ardından 3 yıl süreli ile tekrar kurs başvurusu yapmanız mümkün olmamaktadır.