Devlet Destekli Hibe Kredileri 2019

Devlet Destekli Hibe Kredileri 2019

Günümüzde sosyal devlet anlayışı olan her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de girişimci vatandaşlarımıza birçok destek sağlanmaktadır. Aynı zamanda hayvancılık ile uğraşanlara, çiftçilik yapanlara ve birçok alanda işlerini geliştirmek isteyen ya da işyeri açmak isteyen girişimci vatandaşlarımıza devletimiz hibe krediler vermektedir. Bu desteklerin sağlanma amacı ise; vatandaşlarımıza hem iş açısından hem de ülkeye yapılan katkı açısından destek olmaktır. Ülkemizde girişimcilerin gelirlerinin arttırılması için başlatılan birçok projeyle birlikte artık bir iş kurarken ya da büyütmek isterken gereken birikim konusunda sıkıntı yaşanmayacaktır.

Her iş için belirli bir maddi güç gerekmektedir. Bu maddi gücü sağlayamadığı için kafasındaki projelerden vazgeçen çok fazla vatandaşımız bulunmaktadır. Bu ve bunun gibi durumlarda olan kişilerin hem ülke ekonomisine katkıda bulunabilmesi hem de kendi gelir kapısını oluşturması adına bu desteklerden faydalandırılmaktadır. Ülkemizde verilmekte olan hibe kredilerin kullanım amaçları ya da kullanım şekillerine göre miktarları da değişmektedir. Sabit olarak verilen bir rakam olmadığı için kişiden kişiye ve yapılacak olan işe göre bu destekler değişkenlik göstermektedir. Tabi ki bu destekten faydalanacak olan kişilerin projeleri devlet destekli projeler olması da gerekmektedir.

Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Desteği

Devletin sağlamış olduğu hibe kredilerinin en büyük özelliği ve ilgi çeken tarafı geri ödemesinin olmamasıdır. Bu krediler tamamıyla kişiye devlet tarafından karşılıksız olarak verilen ücretlerdir. Devlet destekli hibe kredisi imkanlarından faydalanmak için tabi ki belirli şart ve koşulları karşılamanız gerekmektedir. Bu desteklerin sayesinde ülkemizde yaşayan birçok kişi işlerini büyüterek uluslararası çerçevede iş yapmaya başlarken, bir çoğunluğu da yeni iş yerleri kurarak bir gelir elde etmektedir. Hibe desteği alacak olan kişilerin ilk olarak başvurması gereken kurum KOSGEB olmalıdır. Bunun sebebi ise devlet ile anlaşmalı olan KOSGEB’in vatandaşlarımıza bugüne kadar sağladığı desteklerdir. KOSGEB aracılığı ile birlikte bir sürü iş çeşidi için hibe kredi desteği alınabilmektedir. Her iş çeşidi için belirlenen farklı koşullar vardır. Bu koşulları sağlamanız durumunda hibe kredilerinden faydalanabilir ve bu desteği istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Hibe Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

KOSGEB’in sunmuş olduğu geri ödemesiz hibe desteğinden faydalanacaksanız ilk olarak KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankaları incelemeniz gerekecektir. Gereken şart ve koşulları yerine getirmeniz durumunda KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalara müracaat ederek başvurunuzu gerçekleştirebilir ve hibe desteğinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda devlet ihtiyaç kredisi hakkında da bu bankalardan bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB’in Anlaşmalı Olduğu Bankalar

KOSGEB, ilk açıldığı zamanda sadece Halk Bankası aracılığı ile desteklerini sağlamaktaydı. Halk Bankası bir devlet bankası olduğu için hala bu banka ile işlemlerini yapmaktadır. Ancak Halk Bankası dışında 8 tane daha bankayla anlaşması bulunmaktadır. Bütün anlaşmalı olduğu bankalardan desteklerini sağlayarak müşterilerini memnun etmektedir. KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar ise;

  • Halk Bankası
  • C. Ziraat Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • QNB Finansbank
  • Denizbank
  • İş Bankası
  • Akbank
  • Garanti Bankası
  • Yapı Kredi Bankası

Bankalarıdır. KOSGEB bütün imkanlarını bu bankalar aracılığı ile birlikte verebilmektedir. Geri Ödemesiz Hibe Kredisi Başvurusu

KOSGEB’in sağlamış olduğu geri ödemesiz hibe kredisi imkanına başvuru yapabilmek için ilk olarak bulunduğunuz il ya da ilçede bulunan KOSGEB Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Bu müdürlüğüne gittiğinizde sizlere gereken belge ve evrakları söyledikten sonra Ücretsiz Girişimcilik Eğitiminden bahsedeceklerdir. Bu eğitim sonrasında girişimcilik sertifikası alacaksınız. Bu sertifika olmadan başvuru yapmanız mümkün değildir. Bütün belge ve evrakları tamamlamanız durumunda, yukarıda bahsettiğimiz KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalara giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Devlet kredisi başvurusu için bu adımları atmanız yeterli olacaktır.