Devlet Destekli Hibe Kredi

KOSGEB Hibe Kredi

Günümüzde birçok insan kendi işinin sahibi olmak, kafasında ki iş planını gerçekleştirmek ister. Fakat sıfırdan iş kurmak oldukça zordur ve birçok engeli vardır. Bu engeller arasında en büyüğü ise sermaye eksikliğidir. Birçok kişi sermaye eksikliği yüzünden kafasında ki iş planını gerçekleştiremiyor. Bu durumda devlet ekonomisini elbette kötü etkiliyor. Sebebi ise bu sıkıntılar yüzünden ekonomide hareketlenme sağlayacak birçok işletmenin açılamamasıdır. Devlet bu durumu Türkiye ekonomisi için olumsuz ve kayıp bir durum olarak görerek, olaya el atıyor. Bu konuda KOSGEB aracılığı ile girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB 1990 yılında imalat sektöründe bulunan işletmeleri geliştirmek amaçlı kurulmuş bir kamu kurumudur. Tam adı T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. 2009 yılında imalat sektörü dışında birçok farklı sektöre de destek sunmaya başlamıştır. Amacı girişimcilere ve işletme sahibi olan esnafları desteklemek ve geliştirmektir. Bu şekilde rekabet ortamını güçlendirmek ve ekonomiye pozitif ivme kazandırmaktır. KOSGEB’in sağladığı krediler teşvik niteliği taşıyor ve kimi hibe kimi geri ödemeli kredi olarak bulunuyor. Peki, Hibe desteği nasıl alınır?

KOSGEB Destek Krediler Şartları

KOSGEB girişimcilere destek sağlarken KOSGEB hibe şartlarını taşımanızı ister. Bu şartların oluşmasının sebebi ise verilen destek kredilerinin boşa gitmemesi ve amacına uygun olarak kullanılmasıdır. İlk olarak başvurmak isterseniz KOSGEB destek şartlarını taşımanız gerekir. Devlet destekli hibe kredi ve teşvik nasıl temin edilir? Bu şartlar şu şekildedir;

  • C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • TBB Risk Merkezi tarafından kara listeye alınmamış olmak
  • Belirli bir projeye sahip olmak

Bu şartları taşıyan bireyler KOSGEB tarafından sağlanan destek kredilerine başvurabilirler.

KOSGEB kredileri için belirlenen şartları taşımanız halinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat KOSGEB kredilerinden faydalanabilmeniz için bazı işlemleri tamamlamanız gerekir. Bu işlemler sırası ile şu şekildedir;

  • KOSGEB girişimci veri tabanına kayıt olmak
  • KOSGEB tarafından girişimcileri bilgilendirmek için açılan girişimcilik eğitim programına kayıt olmak
  • Katıldığınız girişimcilik eğitim programını başarı ile tamamlamak
  • Girişimcilik eğitim programlarından edindiğiniz bilgi ve sertifika ile iş planı hazırlamak
  • Hazırladığınız iş planını KOSGEB komisyonuna sunmak

Bu işlemleri hallettiğiniz takdir de eğer ki başvurunuz onaylanırsa sizde destek kredisi alabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Programı Nedir?

KOSGEB, destek kredisi almak isteyen girişimcileri kurmak istedikleri işletmenin bulunduğu sektörü tanıtmak ve sektör hakkında bilgilendirmek için kurslar düzenler. Destek kredisi almak isteyen bütün girişimciler bu programlara kayıt olmak zorundadır. girişimcilik eğitim programlarının eğitim süresi 60 saattir. Kurslara %80 katılım sağlamanız gerekir. KOSGEB girişimcilik eğitim programları ülkemizin bütün illerinde ve birçok ilçesinde bulunur. Bu kurslara hangi tarihte ve nerede katılacağınız size kalmıştır.

KOSGEB Kredi Kullanım Süreci

KOSGEB destek kredileri için gereken şartları taşımanız ve işlemleri halletmeniz halinde kredi kullanım süreci başlar. Bu kredilerin kullanımı diğer finans kuruluşlarından alınan krediler gibi değildir. ilk olarak işletmenizin kurulum masraflarını cebinizden ödemeniz gerekir. İşletmenizin kurulumu için yapacağınız bütün araç, gereç, tadilat, donanım gibi masraflar için fatura talep etmelisiniz. KOSGEB kullanıcılara sadece faturalandırdıkları masraflar için destek sağlamaktadır. İşletmenizin kurulumunun tamamlanması halinde, yaptığınız masrafların faturalarını KOSGEB’e bildirmek zorundasınız. KOSGEB yaptığınız masraflara göre size %70 oranında destek sağlamaktadır. Bu oran kadınları iş hayatına daha çok teşvik etmek için %90’a kadar çıkabilmektedir.