Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet destekli evlilik kredisi, Maliye Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve devletin gençleri evlenmeye teşvik etme amacı güden maddi desteği bu sene de sürüyor. Dünya evine girmek isteyen ama maddiyattan korkan gençlere devlet, faizi yüksek çeyiz yardımı yapmayı sürdürüyor. Yuva kurmak isteyen ama maddi gücü yetmeyen gençler devletten destek alabilecekler. Devlet yuva kurmak isteyen genç vatandaşlara destek olurken, bunun yanı sıra ev sahibi olmak isteyen genç vatandaşlara da destek çıkmakta, yardımcı olmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen bireyler 2019 yılından itibaren faiz oranı %1’in altında 48 ay taksitli yardımı Fibabanka, İşbank, Finansbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank bankalarından alabilecekler.

Evlilik Kredisinin Şartları Nedir?

Evliliğin bu uzun sürecinde evlenecek olan gençleri çok sayıda zorluk bekliyor. Düğün masrafı, beyaz eşyalar, mobilyalar gibi bir çok masraf evlenecek gençleri bekliyor. Günümüz yaşam şartlarının da gittikçe sertleşmesi ile evlenmek gençler için korkutucu bir hal alıyor. Bu sırada devreye devlet giriyor. Gençler evlenmek isteyip, maddi zorluk yaşıyor ise devlet destekli krediler ortaya çıkıyor. Devletin bu yardımlarında ki amacı ise gençlerin evliliğe teşviği, aile hayatını aşılamak ve evlenen gençlere yardım etmek.

2019 yılında hayata geçirilen ve çok sevilen bir diğer proje ise çeyiz hesabı. Evlenmek isteyen gençlere, evlenmelerine yardımcı olmak amaçlı çeyiz hesabı açılıyor. Bu hesaba yatırılan paranın %20 si çeyiz yardımı olarak geri dönüyor. Tabi ki bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekiyor. Evlilik yardımı şartları nelerdir ?

  • En az 27 yaşında olmak
  • Devletin belirlediği bankaların her hangi birinde çeyiz hesabı açtırmak
  • Açılan hesaba düzenli bir şekilde 3 yıl süre zarfın da birikim yapmak

Üç yılın ardından evlilik cüzdanı ile gelen bireyler 5000 Türk Lirasına kadar yardım alabilirler.

Devletin Desteklediği Evlilik Kredisi

Dünya evine girmek isteyen gençlerin belirlenen bankalar da açtırdığı çeyiz hesapların da 25000 Türk Lirası birikmesi durumun da, evlenecek bireyler 5000 Türk Lirasına kadar çeyiz yardımını alabilirler. Bu parayı kişi banka da kendisinin yaptığı birikimler sayesin de alıyor ve hesabı açtırdığı bankanın sistemin de 3 yıl süre zarfında işlem yapmak gerekiyor. Bu süre sonun da ise birikimlerini yapan bireylere devlet %20 oranın da yardım yapıyor. Çeyiz yardımına başvurmak istemeyen bireyler ise belirlenen bankalardan uygun faiz ve taksit seçenekleriyle bireysel ihtiyaç kredisi alabiliyor. Bazı bankalar evlenmek isteyen gençlere kredi adında kişiye özel fırsatlar yapıyor. Bu fırsatlar ile yeni kuracakları evin mobilya, beyaz eşyalarını alabilir, kına gecesi, nişan, düğün, söz yapabilir, balayına gidebilirler. Bu fırsatlar sayesinde düğün yapmak artık kolaylaşmış oluyor.

Bu işlemleri yaparken işlerinizi kolaylaştırabilmek için gereken evrakları eksiksiz hazırlayıp istediğiniz bankayla iletişime geçmek.

Evlilik Kredisi İçin Gereken Belgeler Hangileridir ?

Bu yardımlardan faydalanabilmek için evlenmek isteyen bireylerin hazırlaması gereken belgelerden bazıları şunlardır;

  • Resmi maaş bordrosu veya gelirinizi gösteren resmi evrak
  • Adınıza kayıtlı doğalgaz, elektrik, su ya da telefon faturası
  • Kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da kimlik yerine geçen resmi belge

Bu belgeler ile T.C. Ziraat Bankası, İşbank, Vakıfbank, Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Halkbankası şubelerine giderek devletin desteklediği evlilik yardımına başvurabilirsiniz.