Devlet Desteği İle Kreş Açmak

İçerikler

Devlet Desteği İle Kreş Açmak

Devlet desteği ile kreş açmak, bir ülkenin gelişmesinde ki en büyük etken eğitimdir. Eğitim bir ülkenin can damarıdır. Atatürk’ünde sıklıkla üstünde durduğu ve oldukça ehemmiyet gösterdiği bir konu olan eğitim için bu konu ile ilgilenen birimlere oldukça fazla ve önemli görevler düşmektedir.

“Ağaç yaş iken eğilir” sözünün önemi herkes tarafından bilinmektedir. Hal böyle olunca eğitim ve öğretimin ilk adımı olan kreşlerin de önemi oldukça büyüktür. Belirli yaş aralığında ki çocukların düşünme, düşündüğünü gerçekleştirme ve biçimlendirme konusunda ki becerilerin geliştirildiği ilk yer kreşlerdir. Hal böyle olunca da devletimiz tarafından yayımlanan yeni kanunlar ile bu eğitim birimlerinin artırılması amaçlanmaktadır. Bunun sebebi ise toplumda yardımlaşmayı, duyarlı olmayı ve sevgi duymayı öğreten ve yerleştiren ilk birim kreştir. Bu konunun öneminin bilincinde olan toplumlar da küçük çocuklarını yani geleceklerini bu eğitim birimlerine emanet etmektedir. Siz de bu konuda bir yatırım yapmayı amaçlıyor iseniz yapmanız gerekenler bellidir. Saygı duymayı ve duyarlı olmayı öğreten bu birimlerin başında da illa ki saygı duyulan bir karaktere sahip kişiler olmalıdır. Bu konuyu da aştıysanız bir sonra ki adım maddiyattır. Maddi olarak kreş açmaya gücünüz yetmiyor ise yayımlanan kanunlar ile siz de kreş açmak için devlet desteği alabilirsiniz. Bu yazımızda Kreş açmak için ne kadar sermaye gerekli gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Kreş Sahibi Olmak İçin Devlet Desteği

Çalışmak zorunda olan ve çocuk sahibi olan kişilerin rahat bir iş hayatına sahip olması ve çocukların ilk adımdan kaliteli bir eğitim almaları için gerekli olan birim kreştir. Kreş açmak için verilen devlet desteği konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı aracılığı ile yeni düzenlemeler yapıldı.

Kreş Açmak İçin Alınan Devlet Desteğinin Koşulları

KOSGEB tarafından girişimcilere ve işletme sahiplerine verilen devlet destekleri için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar kreş açmak isteyen kişiler için de geçerli. Belirlenen şartlar şu şekilde;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • KOSGEB’in açtığı girişimcilik kurslarına katılmak
  • Açılan kursları başarı ile tamamlayıp sertifika sahibi olmak
  • Girişimcilik kurslarından edinilen bilgi ile kuracağınız iş yeri hakkında bir proje hazırlamak

Bu şartları tamamladığınız takdir de sizde kreş açabilirsiniz.

İlk olarak KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kurslarına katılmanız gerekiyor. Kurslardan alacağınız sertifika ile hazırladığınız projeyi KOSGEB komisyonuna sunmanız gerekmektedir. Projenizin KOSGEB komisyonunu tatmin etmesi gerekmektedir. Projeniz KOSGEB komisyonunu tatmin ederse 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi alabilirsiniz. Hibe kredinin yeterli olmadığı durumlarda ise 100 bin Türk Lirasına kadar faizsiz kredi alabilme imkanınız bulunmaktadır. Bu kredilerin ödeme başlangıçları alındığı tarihten itibaren 1 yıldır. Bir yılın sonunda ise 3 ila 48 ay arasında değişen vade imkanları ile krediyi geri ödemek zorundasınız. KOSGEB dışında bankalar ile iletişime geçebilirsiniz. Kreş açmak için kredi veren bankalar konusu başka bir yazımızın konusudur. Bankalar direkt kreş açmak için kredi vermemektedir. Bankalardan dilerseniz bireysel kredi, dilerseniz de işletme kredisi alarak sizde kreş açabilirsiniz. Bankaların sunduğu kredilerin her bankaya farklı faiz ve vade seçenekleri bulunmaktadır.