Devalüasyon Neden Yapılır?

Devalüasyon, devletin girişimleriyle kendi para birimini döviz karşısında değer kaybettirme girişimidir. Belki diyebilirsiniz ki devlet niçin böyle bir şey yapsın? Veya devlet niçin kendi para biriminin değerini diğer para birimlerine karşı düşürmek istesin. Devalüasyon neden yapılır? Makalemizde devalüasyonun amacını sizlerle paylaşacağız.

Devlet Eliyle Türk Lirası Değer Kaybederken Amerikan Doları Değer Kazanmaktadır

Devalüasyonun tanımını yaparken döviz karşısında kendi para biriminin değerini düşürmek olarak ifade ederken dövizle kastımız tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de Amerikan Doları baz alınır. Öyleyse devalüasyonu ülkemiz para birimine göre tekrar tanımlarsak, hükumetin girişimleriyle Türk lirasının Amerikan doları karşısında değerinin düşürme çalışmasıdır diyebiliriz. Şunu da hemen söyleyelim ki ülkenin para biriminin değeri düşerken diğer tüm para birimleri de değer kazanmaktadır.

Devalüasyon Neden Yapılır?

Devalüasyonun hükumetler tarafından yapılmasının ana sebebi dış ticarettir. Bir ülkede yapılan ithalat sayısı, ihracat sayısından fazla ise o ülkede dış ticaret açığına neden olacaktır. Hükumetler de bu açığın daha fazla büyümesini engellemek için devalüasyon yaparlar. Bir ülkenin para birimi, diğer ülkelerin para biriminden daha fazla değer kazanıyorsa o ülkede üretmekten çok satın almanın olduğu görülür. Bu da o ülkenin ekonomik krize doğru gittiğinin ifadesidir ki bu açığın daha da fazla büyümesini engellemek için devalüasyon kararı alınır.

Devalüasyonların Olumsuz Sonuçları

Şimdiye kadar anlatılanlardan devalüasyonun niçin yapıldığını anlattık. Her ne kadar ekonomik krizlere yol açmaması için düşünülen bir çare gibi düşünülse de devalüasyonların olumsuz sonuçları da vardır. Bu olumsuzlukların daha iyi anlaşılması için örnekleri Türk lirasına göre verelim ki konumuz daha iyi anlaşılsın. Devalüasyonla beraber dövizin fiyatı artacağı için sermaye malların alımları ve ithalat yoluyla alınan ürünlerin ücreti döviz kurundan alınacağı için ve döviz de Türk lirasına göre değer kazanacağı için maliyetler artacaktır. Bu da maliyet enflasyonuna yol açacaktır. Yine hem devalüasyon yapan ülkenin hem de döviz ile borçlanmış ticari işletmelerin borç yükü daha da artacaktır.

Ülkemizde ki Devalüasyon Kararları

Ülkemizde şu ana kadar 10 devalüasyon kararı alınmış ve en son devalüasyon kararının 2001 yılında alındığı görülmektedir.