Dev Güneş Santrali İhalesi Yapıldı

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin ihalesi yapıldı. 6 enerji firmasının katıldığı ihaleyi, kilovatsaat başına 6,99 dolar/centen en düşük teklifi veren Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu kazandı.

Dev Güneş Santrali İhalesini Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu Kazandı

Konya’nın Karapınar ilçesinde yapılacak olan ve Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali unvanını kazanacak olan Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ihalesi yapıldı. Limak-CMEC- Haeron Solar Ortak Girişim, Kalyon-Hanwha Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişimi, AKC Güneş Ortak Girişim Grubunın katıldığı ihaleyi, kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent  veren düşük teklifi veren Kalyon ve Güney Koreli ortağı Hanwha Grubu kazandı.

Yerlilik Oranı Yüzde 70 Olacak

Dev projeyle beraber Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip tesis kurulacak. Yine ihale şartnamesi gereği 10 yıl boyunca da Ar-Ge yoluyla Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak.İhale şartnamesine göre ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60 olacak. İkinci 500 megavatta ki yerlilik oranı da yüzde 70 olacak.

Proje Sonunda Yıllık 1.7 Milyar Kilovatsaat Enerji Elde Edilecek

Dev güneş enerjisi santralinde yapılacak 1.3 milyar dolarlık yatırım sonrası dev santralden 1,7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek. Ayırca bölgede ki 600 bin evin elektrik ihtiyacı da bu santralden karşılanmış olacak. Projenin yapımından itibaren 31 ayda kurulacak olan tesis de otovoltaik modüller sahada kullanılmaya başlanacak. Yapılacak dev güneş enerjisi projesinde de 1000 kişi iş sahibi olmuş olacak.

Rüzgar Enerji Santralinin Kurulması İçin de Çalışmalara Başlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dev güneş enerjisi projesinden sonra elektrik üretimi için rüzgar enerjisi tesisinde kurulacağını ve şu an için uygun yer arayışında olduklarını ve önümüzde ki aylardan itibaren rüzgar enerji projesini hayata geçirmek için ihale yapılacağını belirtti. Rüzgar enerji projesinde de 1500 kişiye iş istihdamı sağlanacağını ve Türkiye’nin dışa bağımlı elektrik tüketiminin azalacağını belirtti.