Demirören Türkpetrol Markasını Satın Aldı

Türkiye’nin en eski ve köklü petrol kuruluşlarından biri olan Türkpetrol’ün marka adı Demirören grubuna satıldı. Ayrıca Türkpetrol’e ait 12 kuruluş ve logo da Demirören Grubuna dahil olmuş oldu.

Dördüncü Büyük Petrol Markasını Bünyesine Kattı

Beşiktaş kulübü eski başkanı ve şimdi ki Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, üretim bölgesi Batman, Trakya ve Adıyaman olan, 1954 yılında kurulmuş olan Türk Petrol’ün markasını satın aldı. Demirören grubu, Türkpetrol’ün marka satımını aldıktan sonra Milangaz, MOil ve Total’dan sonra ki dördüncü petrol markasını da bünyesine eklemiş oldu. Holding, şu an madencilik, sanayi, Turizm, medya, eğitim, gayrimenkul ve enerji sektöründe olmak üzere toplam 37 firma ve şirket sahibidir.

Türkpetrol’ün Tüm Logo Marka İsimleri de Satın Alındı

Marka satış protokol anlaşmasında sonra Türk Petrol Vakfından yapılan açıklamada, Türkpetrol bünyesinde bulunan Şapka Şekli, TP’ ve Turkoil gibi 12 marka ismi de Demirören Grubuna dahil edildi. Marka satın alam protokolünden sonra Demirören Grubuna ait petrol istasyonlarında Türkpetrol marka değişikliğine başlandı.

Türkiye’nin En Büyük 3 Akaryakıt Markalarının Sahibi

1956 yılında Erdoğan Demirören tarafından kuruluna Demirören Holding, M Oil, Milangaz, Likitgaz, Vatan Gazetesi, Milliyet Gazetesi gibi tanınmış markaların sahibidir. 4.000 bin çalışanı bulunan Holding, 1140 petrol istasyonu ve 23 dolum tesisi ile akaryakıt sektöründe hizmet vermektedir. Daha önce ki yapmış olduğu satış protokollerinde Grup, Milangaz, Likidgaz ve Total Türkiye’nin yüzde 50 hisselerini satın alan Demirören Holding, 2004 yılında da firmaların kalan hisselerini de satın alarak 3 büyük petrol markasının tüm hisselerini satın almış oldular.

Akaryakıt Piyasasının Yüzde 7’si Demirören Holdinge Ait

Holding, yapmış olduğu son marka alımından sonra Türkiye’de ki akaryakıt piyasasında yüzde 7.4, LPG sektöründe de yüzde 22.2’lik bir pata sahip olmuş oldu. Türkpetrol’ün isim hakkı satış değeri hakkında her iki kuruluş açıklamada bulunmadı.