Define Arama Koşulları 2019

Define Arama Koşulları 2019

Define arama, kolay ve kısa sürede zengin olmak belki de herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmenin bir yolu da define avıdır. Ülkemizin bulunduğu coğrafya ve tarihi zenginlikleri göze alındığında bu yol insanlara cazip gelmektedir. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya Anadolu ve Mezopotamya olarak adlandırılmaktadır. İlk insanlardan şimdi ki zamana kadar çeşitli medeniyetlerin beşiği halinde olan coğrafyamız bu sebeplerden dolayı çok çeşitli yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip olmaktadır. Bu kültürel zenginlik, zengin olmak isteyen birçok kişinin gözünü kamaştırmaktadır.

Define İşlemleri Türkiye 2019

Ülkemiz tarihi zenginlik bakımından birçok yer altı ve yer üstü zenginliklere sahiptir. Birçok üniversitemiz de bulunan arkeoloji bölümleri ile bireysel kazı yapan defineciler tarafından çok sayıda define arama yöntemleri ile arama yapılmaktadır. Bu aramalar sonucunda bazı insanlar düş kırıklığı yaşasa da bazı insanlar ise hayallerine kavuşmaktadır. Ülkemizin yer altı zenginliğine göre bu sonuç hiç de şaşılacak bir şey değildir. Bu kültürel miraslar ile define işi yapan insanlar çıkan defineleri nakit paraya çevirerek zengin olmakta ayrıca ülke ekonomisine nakit para sağlayarak canlılık kazandırmaktadır. Define işini yapan çok sayıda resmi ve gayrı resmi kişi bulunmaktadır. Bu işlemleri yaparken en sağlıklı ve garanti olanı yasal izinlerle birlikte resmi olanıdır.

Define Aramak İçin İzin

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına Dair Kanun ile ülkemizde define kazı işlemleri bazı yasal koşullara bağlanmıştır. Bu koşullar nelerdir?

 • Define aranacak bölgenin iyice araştırılması, bölgede define olduğuna dair yeterli kanıt bulunması
 • Define olduğuna kanaat getirilen bölgede ki sorumlu müze müdürlüğüne ve mülki amirliğe yazı dilekçe ile başvurmak
 • Define aranacak yerin krokisi çıkarılmalıdır
 • Çıkarılacak kroki de ada, pafta ve parsel bilgileri bulunmalıdır
 • İmkân olması dâhilinde define aranacak bölgenin havadan fotoğrafları çekilmelidir
 • Define aranacak yerin 100 metre kareyi geçmemesi gerekmektedir

Define aramak için kazı yapacağınız yerde define olduğuna dair yeterli kanıtınızın olması gerekmektedir. Define bulunamadığı takdir de bu işlemlerin ücreti oldukça yüksek meblağlara ulaşabilmektedir. Define arama işine başlamadan önce define arama videoları izleyerek bazı bilgiler edinebilirsiniz. Define işlemine başlamadan önce gerekli bazı Define arama cihazları edinebilirsiniz. Hazine arama işaretleri hakkında bilgi edinebilirseniz sizin yararınıza olacaktır. Define bulma yöntemleri duası da define bulmak için kullanılan yöntemlerden biridir.

Define Arama Başvuru Süreci

Define aramak istediğiniz bölgeyi belirledikten sonra gerekli olan kroki çıkarma ve hava fotoğrafları gibi işlemleri hallettikten sonra dilekçe hazırlanır ve teslim edilir. Hazırladığınız dilekçe de define araması yapacağınız bölge, çalışacak ekip, aramanın kaç gün süreceği, arama yapılacak toprağın devlete mi yoksa şahsa mı ait olduğu gibi bilgiler verilmelidir. Define aramak için yapacağınız başvurular çok kısa sürede değerlendirilir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda define aramak için gerekli izinleri alabilirseniz, define arama işlemlerine geçebilirsiniz.

Define Arama Süresi

 • Define arama ruhsatının süresi verildiği tarihten itibaren bir yıldır.
 • Kazı süresi aralıksız olarak 1 ay sürebilir

Define Arama İşlemleri

Define aramak için en bazı koşullar vardır;

 • En yakın müzeden görevlendirilecek personel
 • Maliye, gümrük ve içişleri bakanlığından görevlendirilecek temsilciler
 • Bu görevlendirilecek olan heyetin kazı yapılan süre boyunca ki yevmiyeleri define arayan kişi tarafından ödenir