Daha Az Vergi Ödemenin Yasal Yolları

Ülkemizin yatırımlar yapabilmesi, insanların hizmetine sunulacak yol, baraj, hastane, okul, köprü, huzur evi gibi bir çok hizmet, devletin vatandaşlardan almış olduğu vergilerinden yapılmaktadır. Vergi kaçırmak yasal bir suç olsa da daha az vergi ödemenin yasal yolları da bulunmaktadır. Bu yazımızda, belgelendiği zaman ödenecek vergi diliminden düşülecek harcamalar hakkında bilgi vereceğiz.

Eğitim ve Sağlık Giderleri

Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesinde anaokulu, kreş, kırtasiye malzemeleri gibi eğitim giderleri, beyan edilen gelirin %10’nu geçmemek kaydıyla ödenecek vergiden düşülebilmektedir. Yine sağlık harcamaları da Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesine göre beyan edilen gelirin %10’nu geçmemek kaydıyla vergiden düşülebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Katkı Payı

Gelir Vergisi Kanununun 89/1 maddesine göre beyan edilen gelirin %10’unu ve asgari ücretin yıllık tutarını açmamak şartıyla bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları da vergi diliminden düşülmektedir.

Engelli Serbest Çalışanlar

Gelir Vergisi Kanununun 31. ve 89/3 ve  maddesine göre serbest çalışan engelli avukat, serbest muhasebeci, mimar gibi gruplar hen kendileri için hem de kendisi gibi bakmakta yükümlü olduğu kişiler için engellilik derecelerine göre belirlenen katsayı kadar ödeyeceği vergi diliminden düşürebilmektedir.

Basit Usul İle Ticaret Yapanlar

Basit Usul Ticari faaliyetlerde çalışan mükellefler ise yıllık kazançlarından 8.000 liralık vergi indirimi yapılmaktadır. Vergi Dairesine Basit Usul ticari faaliyet için başvurmuş mükellefler sadece basit usulü ticaretinden elde edeceği gelirlerden bu vergi indirimini alabilmektedir.

Gezici Esnaflar

Herhangi bir iş yeri olmayan, yapmış olduğu işi gezici olarak yapan hallaç, kalaycı,
lehimci, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, hamallık gibi meslekleri icra edenler vergiden muaftır. Yine bir iş yeri olmayan ve kapı kapı dolaşıp hurda toplayanlarda vergiden muaftırlar. Yine Köylerde gezici olarak sanatsal faaliyette bulunan kişilerde vergiden muaftırlar.

Motorlu Araçları Olan Engelli İnsanlar

%90 Özürlü raporu bulunan engelli vatandaşlarda, sahip olmuş oldukları motorlu taşıtlardan dolayı motorlu taşıtlar vergisinden muaftırlar.

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar

Emekliler (Başta işte çalışmamak şartıyla), işsizler, engelliler, şehit ve gazi yakınları de belediyelere verecekleri dilekçe sonrası Emlak Vergisinden muaf olacaklardır.