Kredi Kartında CVC Güvenlik Kodu Nedir, Nerede Yazar? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Kredi Kartında CVC Güvenlik Kodu Nedir, Nerede Yazar?

CVC Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartlarının genellikle arka kısmında olan ve kredi kartın arkasında ki numaraların son 3 rakamına kart güvenlik kodu veya güvenlik kodu adı verilir. Kredi kartında CVC güvenlik kodu nedir, nerede yazar? Başlıklı makalemizde CVC kodları hakkında geniş bilgilere yer vereceğiz.

CVC Kodunun Özellikleri

Açılımı Card Verification Code olan ve Kart Güvenlik Kodu anlamına gelen CVC numaraları yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartların genellikle arka yüzünde bulunmaktadır. Visa, Master kredi kartlarında CVC kodu kredi kartların arka kısımında yer alırken American Express (AMEX) kredi kartlarında CVC numaraları ön tarafta olur ve 4 rakamlıdır.

CVC Kodu Neye Yarar?

Gelelim önemli bir soruya. CVC kodları ne işe yarar? CVC kodları sanal ortamlarda ve telefonla yapılan alışverişlerde kullanılan bir güvenlik kodudur. İnternet ve telefon ile yapılacak alışverişlerde CVC kodu bilinmeden alışveriş yapılamaz. 2001 yılından itibarende sanal ortamlarda yapılan alışverişlerde CVC kodunun kullanılma zorunluluğu getirilmiştir.

Kredi kartlarının bankalar tarafından basımı sırasında özel bir şifreleme yöntemi ile belirlenen CVC kodlarını bankalarda dahil bilinmemektedir. CVC kodları, kredi kartlarının arka kısımında ki ( Amerikan  Express hariç ) güvenlik şeridinin üzerinde yer alan rakamların son 3 rakamıdır. CVC kodları bazı kredi kartlarında diğer rakamlardan ayrı bazılarında ise bitişik şeklindedir. Ama numaranın dizilimi ne olursa olsun son 3 rakam CVC kodudur. CVC kodları, gerçek post cihazı dediğimiz satıcıyla yüz yüze yapılan alışverişlerde kullanılmaz. O yüzden kredi kartlarında ki CVC kodu silinmiş olan kart sahipleri gerçek post cihazlarından alışveriş yapmalarına bir engel teşkil etmeyecektir.

CVC Kodu Nereden Öğrenilir?

Kredi kartlarında ki CVC kodu silinmiş, internet ve telefon alışveriş merkezlerinden alışveriş yapanlar kredi kartlarını yenileme talebinden bulunabilirler. Bu işlemin uzun süreceğini düşünen kart sahipleri bankanın internet bankacılık sistemlerini de kullanabilir ve CVC kodunu öğrenebilirler.

CVC Kodu İle CVC2 Kod Arasındaki Farklar

Son olarak CVC kodu ile CVC2 kodunu karıştırmaktadır. Sonuç itibariyle aynı görevi üstlense de CVC2 kodları sanal kart adını verdiğimiz sadece sanal ortamlarda kullanılabilen kartlarda yer alan güvenlik kodudur.Bir önceki yazımız olan Rehinli İpotekli Araba Nasıl Satılır? başlıklı makalemizde banka rehinli aracı satın alma, Kredi devri ve Rehinli İpotekli Araba Nasıl Satılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık