Kredi Kartında CVC Güvenlik Kodu Nedir, Nerede Yazar?

Kredi kartlarının genellikle arka kısmında olan ve kredi kartın arkasında ki numaraların son 3 rakamına kart güvenlik kodu veya güvenlik kodu adı verilir. Kredi kartında güvenlik kodu nedir, nerede yazar? makalemizde kodlar hakkında geniş bilgilere yer vereceğiz.

Özellikleri ve Kullanım Alanları

Açılımı Card Verification Code olan ve Kart Güvenlik Kodu anlamına gelir ve yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartların genellikle arka yüzünde bulunmaktadır. Visa, Master kredi kartlarında CVC kodu kredi kartların arka kısımında yer alırken American Express (AMEX) kredi kartlarında ise ön tarafta olur ve 4 rakamlıdır.

Sanal ortamlarda ve telefonla yapılan alışverişlerde kullanılan bir güvenlik kodudur. İnternet ve telefon ile yapılacak alışverişlerde bu kodu bilinmeden alışveriş yapılamaz. 2001 yılından itibarende sanal ortamlarda yapılan alışverişlerde CVC kodunun kullanılma zorunluluğu getirilmiştir.

Kredi kartlarının bankalar tarafından basımı sırasında özel bir şifreleme yöntemi ile belirlenen CVC kodlarını bankalarda dahil bilinmemektedir. Kredi kartlarının arka kısımında ki ( Amerikan  Express hariç ) güvenlik şeridinin üzerinde yer alan rakamların son 3 rakamıdır. Kodlar bazı kredi kartlarında diğer rakamlardan ayrı bazılarında ise bitişik şeklindedir. Ama numaranın dizilimi ne olursa olsun son 3 rakam bu kodu gösterir. Gerçek post cihazı dediğimiz satıcıyla yüz yüze yapılan alışverişlerde kullanılmaz. O yüzden kredi kartlarında kodu silinmiş olan kart sahipleri gerçek post cihazlarından alışveriş yapmalarına bir engel teşkil etmeyecektir.

Nereden Öğrenilir?

Kredi kartlarında kodu silinmiş, internet ve telefon alışveriş merkezlerinden alışveriş yapanlar kredi kartlarını yenileme talebinden bulunabilirler. Bu işlemin uzun süreceğini düşünen kart sahipleri bankanın internet bankacılık sistemlerini de kullanabilir ve CVC kodunu öğrenebilirler.

CVC2 Kod ile Arasındaki Farklar

Son olarak bu kod genellikle CVC2 kodu ile karıştırılmaktadır. Sonuç itibariyle aynı görevi üstlense de CVC2 kodları sanal kart adını verdiğimiz sadece sanal ortamlarda kullanılabilen kartlarda yer alan güvenlik kodudur.

Yazımızı yararlı bulduysanız sosyal medya da paylaşıp hem bilgiyi yayabilir, hem de bize destek olabilirsiniz. Yetersiz bulduğunuz kısımlar var ise bize yorum alanından sorunu iletebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa zamanda inceleyip, gerekli hallerde düzenleme yaparlar.