Çocuk Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunlar gün geçtikçe aile fertlerini de farklı bir yönde etkilemekte. Anne ve babanın çeşitli ihtiyaçları derken çocuklar üzerine de var olan temel ve zorunlu ihtiyaçlar ortaya çıkmakta. Devlet ise hem bu konuda ailelerin ekonomisine katkıda bulunmak hem de genç nüfusun çoğalmasında katkı sağlamak adına çeşitli adımlar atarak bu teşvik planını hazırlamakta. Bunun üzerine yeni doğacak olan çocuklara ödenek ayırarak ailelerin çocuklarını daha iyi bir düzeyde büyütebilmeleri adına destek olmaktadır. Kimi zaman SGK çocuk parası olarak da halk arasında adlandırılan bu yardım ile çocukların sayısı miktarınca ödenek ayırarak bu çocuklara maaş bağlamakta.

ÇOCUK PARASINI NEREDEN ALABİLİRİM?

Çocuk parası nereden alınır ve benzeri sorulara ilişkin yazımızın devamında sizlere çocuğunuz için devlet tarafından hazırlanmış bu planlı ödemeye nasıl sahip olacağınızı anlatacağız. Bu durum kapsamında özellikle de 3 çocuk sahibi olan aileler, 3 çocuk parası gibi birçok araştırmalara giriyor.

Devletin çocuklarının;

  1. Bez parası,
  2. Doğuma yardımcı olacak para ödeneği
  3. Çeşitli çocuğun maddi desteğine dayalı,

maddelere göre bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bununla birlikte çocuk parası nereye yatıyor sorusuna ilişkin PTT hesabınızın olması şart. PTT çocuk parası ile ilgili pek bir prosedür gereği duymadan çocuğunun maaşını çekmek isteyenlere sadece kart ile veya şubeye gelerek temin edebileceklerini belirtmektedir. Böylelikle hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla çocuğunuza dair maaşı sorunsuzca çekebilirsiniz.

Başvurular Nereden Yapılıyor?

Başvurularınızı altta verdiğim dilekçeyi tam olarak doldurup, bulunduğunuz yerde ki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmet MErkezlerine ya da ülke dışında yaşıyorsanız Büyükelçilikler ile Konsolosluklara yapabilirsiniz. Ayrıca şahsen veya posta ile de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Memur Anneye Doğum Yardımı

Bir kamu çalışanı olan anne için doğum yardımı kendi çalıştığı kuruma yapılmaktadır.

BAŞVURU DİLEKÇESİ <<<< İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ÇOCUK PARASI SORGULAMA

Birçok aile bireyi çocuğunun maaşını çekebilmek adına veya yatıp yatmadığını öğrenmek için çocuk parası sorgulama işlemleri yaparak bu doğrultuda bilgi sahibi olmaktadır. Bunun üzerine geliştirilen sistem dahilinde bilgileri girdikten sonra tüm hesaba erişebilirsiniz. PTT kartınız ile dilerseniz PTT ATM’lerine giderek kartınızı yerleştirdikten sonra mevcut şifrenizi girip maaşın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Çocuk parasının bir diğer adı ise doğum parası olarak ta geçmektedir. Birçok kişi bu isim hakkında bilgi sahibi olmadığı için gerekli işlemlerde farklı sorunlarla karşılaşabilmekte. Bu yüzden her iki teriminde aynı anlama geldiği ve bu kademe üzerinden işlendiğini bilmelidir.

Doğum yardımı ne kadar?

Bu yardımdan faydalanmanız için 15 Mayıs 2015 tarihi ev sonrasında doğum yapmış olmalısınız. Yardım miktarları ise şu şekilde;

  • 1.çocuk için 300 TL.
  • 2.çocuk için ise 400 TL.
  • 3. ve daha fazla çocuk için ise 600 TL yardım alabilirsiniz.

Yani tek doğumda ikiz ve üçüz doğum yapanlar için ödeme şu şekilde oluyor;

İkiz doğum için : 700 TL
Üçüz doğum için : 1300 TL

Ardından oluşacak doğumlarda yine her çocuk için bu miktara 600 TL ekleyebilirsiniz.

Daha fazla detay için ayrıca telefon ile 144 ve 183 numaralarını arayabilirsiniz.