Çocuk Başına Yapılacak Ödemeler Maaşa Göre Belirlenecek

Çalışan annelerin, iş dünyasında ki yerini artırmak ve çalışan annelere hem destek olmak hem de doğum yapmalarını teşvik etmek için hükumet yeni bir karar aldı. Buna göre doğum yapan çalışan annelere verilecek destekler, çalışan annelerin maaşlarına göre belirlenecek.

Her Çocuk Başına Çocuk Yardımı Yapılmaktadır

Bilindiği ülkemizde çalışan annelere destek olabilmek için yapmış oldukları doğum sonrası üç farklı destek yardımı yapılmaktadır. Bunlardan ilki çocuk başı yapılan maddi yardımlardır. Ülkemizde doğum yapan annelerin, çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın çocuk başına yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için de 600 lira para yardımı yapılmaktadır. 3 çocuktan sonra ki her çocuk için de 600 lira verilmeye devam edilmektedir. Çocuk yardımı almak isteyenler, yeni doğan çocuğun kimlik belgeleriyle beraber ilçe kaymakamlıklarına veya Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine başvuru yaparak 2 ay içinde paralarını alabilmektedir.

150 Mayıs 2015 Yılından Sonra Doğan Her Çocuk İçin Yardım Yapılmaktadır

Yine doğum parası adı altında ikinci bir yardım da yapılmaktadır. Evlatlık çocuklar dışında 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için devlet, aileye doğum yardımı yapmaktadır. Doğum parası alabilmek için de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yeterlidir. Yine annenin çalışma şartı da bulunmamaktadır.

Doğumdan Önce 6 Ay Sigortası Olan Annelere Süt Parası Yardımı Yapılmaktadır

Yapılan diğer bir yardım da süt parası. Süt parası alacak annenin, sigortalı ve bağkurlu olma şartı bulunmaktadır. Doğum yapan annenin, doğumdan önce ki 1 yıl içinde en az 60 ay (120 günlük ) sigorta primlerini yatırmış olması ve geçmiş sigorta prim borcunun olmaması gerekir. Eğer ki doğum yapan anne çalışmıyorsa o zamanda süt parası çalışan babaya verilmektedir. Yani ailede mutlaka anne veya babanın sigortalı olma şartı aranmaktadır. Süt parası alabilmek için 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekir.

Süt Parası, Alınan Maaşa Göre Artmaktadır

Süt parası yardımı, alınan maaşa göre değişmektedir. Öyle ki asgari ücretle çalışan bir anne 4856 lira, 2.500 lira maaşla çalışan annelere 8646 lira yardım parası verilecektir. Çalışan annelere, doğumdan önce ki 2 ay ve doğumdan sonra ki 2 ay olmak üzere toplam 4 ay izin veriliyor. Bu izinler içinde de annelere iş göremezlik raporu almaktadırlar. Annelerin, yardım alabilmesinin tek şartı doğumdan önce ki 1 yıl içinde en az 6 aylık sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektir.