Devlet Tarafından Çiftçilere Verilen Destekler 2019

Devlet Tarafından Çiftçilere Verilen Destekler 2019

Devlet tarafından çiftçilere verilen destekler, çiftçi desteklemeleri son dakika itibariyle yem yardımı, mazot yardımı, gübre analiz ücreti ve tarla dönüm miktarınca verilecek yardımlardan oluşmaktadır. Çiftçilerimizin bu desteklerden faydalanmaları için milli tarım projesine müracaat etmeleri gerekmektedir. Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek diye merak eden çiftçilerimizin sorularına karşılık olarak 2019 senesi itibariyle müracaat eden tüm çiftçilerimize gerçekleştirilecek bütün üretimler için çiftçilerimizin mazota harcadıkları paranın yarısının devlet tarafından karşılanacağı açıklanmıştır.

Tarım kapsamındaki bütün etkinliklerde lazım olacak iki temel faktör mazot ve gübredir. 2019 senesinde gübrede %23 oranında indirim gerçekleştirilecek. Ayrıca mazot yardımı, gübre analiz ve toprak analizi yardımı kapsamında devletimiz %50 oranında destek vereceğini açıklamıştır.

Çiftçilere Verilecek Mazot Desteği Hakkında

  • Senede 2 kez mazot desteği verilecek
  • Ekim ayında ve hasat vaktinde devletimiz tarafından çiftçilerimize %50 oranında mazot desteği verilecek.
  • Bütün çiftçilerimizin yalnızca senede 2 kez destekten faydalanabileceği ve bu destek haricinde herhangi bir mazot desteğinin verilmeyeceği açıklanmıştır.
  • Bu yıl itibariyle ilki dördüncü ve beşinci aylarda birinci dönem, ikincisi ise Eylül ve Ekim aylarında ikinci dönem kabul edilerek verileceği açıklanmıştır.

Müracaat Şartları Nelerdir?

Mazot, gübre ve toprak analizi yardımına müracaat etmek için belirlenen koşullar şunlardır;

  • Tarım il müdürlükleri içindeki çiftçi kayıt sisteminde kaydınız bulunmalıdır.
  • Hâlihazırda bir kaydınız bulunmaktaysa bu kayıt güncel ve doğru bilgilerden oluşmalıdır.

Bu koşullar kapsamında müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Devletimizin bu hizmete ayırdığı bütçe 483 milyon lira olarak açıklanmıştır. 16.100 çiftçimize hibe verilecek. Bu bütçenin 330 milyon liralık kısmının minimum 11 bin çiftçimize büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık dâhilinde ödenmesi beklenmektedir. Aynı zamanda çiftçilerimize 50.000 büyükbaş ve 100.000 küçükbaşın devletimiz tarafından verileceği açıklanmıştır. Bu imkân dâhilinde verilecek olan hayvanlar TİGEM tarafından alınacaktır. Bütçenin kalan kısmı ile ağıl ya da ahır inşası ile arıcılık, kanatlı ipek böceği ve hoş koku içeren bitkiler hakkında eğitim verilecek.

Tarla Parası Hakkında

Tarla parası devlet tarafından çiftçilerimize verilen bir paradır. Bankalar üzerinden yararlanabileceğiniz bu para desteğinden yararlanmanızın ardından güncel olarak sorgulama yapabilirsiniz. Mesela Ziraat Bankasından tarla parası aldıysanız güncel olarak Ziraat Bankası tarla parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tarla parası ne zaman verilecek 2019 senesinde en sık sorulan sorulardan biridir. Bu ve tarla parası dönüm başı ne kadar gibi sorularınızın cevaplarını ilgili bankalar ve işletmelerle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Kendi İşinizin Sahibi Olmak İçin Kredi Çekebilirsiniz

İnsanların geneli herhangi bir işte çalışmak yerine kendi işini kurmayı hedeflemektedir. Çağımızda kendi işinin patronu olmak meşakkatli bir iş olmasının yanı sıra vakit isteyen bir tercihtir. Elbette ki bu işin meşakkatli olmasının sebebi herhangi bir sermayenizin bulunmamasıdır. Bu sermayeye sahip olmak isteyen kişiler bankalar aracılığıyla iş kurma kredisi çekerek ihtiyaçları olan sermayeye kavuşabilmektedirler.

İş Kurmak

Özel sektörün veya devlet memurluğunun kişilere verdiği uğraşlardan dolayı çoğu kişi kendi işini kurmayı istemektedir. Diğer bir taraftan bakıldığında düzenli bir geliri bırakıp kendi paranızı kazanmayı seçmenizin biraz riskli bir iş olacağını da belirtmek gerekmektedir. Zira kuracağınız iş mutlaka bir miktar riske sahip olacaktır. Bu riski minimuma düşürmenin en pratik yöntemi iş kurma kredisi araştırılarak bu yolda doğru karar vermekten geçmektedir. Ani bir şekilde gerçekleşebilecek olası bir ekonomik krizin sizi teğet geçmesi için işinizde her zaman temkinli olmanız gerekmektedir.