Çiftçi Borçları Yapılandırması 2019

Çiftçi Borçları Yapılandırması 2019

Çiftçi Borçları Yapılandırması, ülkemizde çiftçilerimiz birçok maddi sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Bu maddi sıkıntıların sonucu olarak da çeşitli borçlarda isimlerini geçirmektedirler. Bu borçların sebebi genel olarak çiftçilerimizin işlerini düzeltmek ya da ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çektikleri kredilerden kaynaklıdır. Bu durumda olan birçok çiftçiye yeni açıklamayla birlikte gün doğdu denilebilir. İçerisinde bulunduğumuz 2019 yılı ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Ortakları Merkez Birliğine olan borçların yeniden taksitlendirilebileceğinin müjdesini verdi.

Bu yapılandırma işlemiyle birlikte çiftçilerimiz olan borçlarının vadesini tekrar uzatarak aylık ödemelerini azaltmış ve kolaylaştırmış olacaktır. Yapılandırılan borçlara ise %3 oranında faiz uygulanacaktır. Yapılandırmadaki mevduat kredileri için geçerli olan zirai cari faiz miktarının yarısını hazine müsteşarlığı karşılarken, yarısını ise üretici karşılayacaktır.

Çiftçiler Borçlarını Yeniden Yapılandırabilecek

Çiftçilerimize sağlanmış olan bu yapılandırma imkanı aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve İktidar Raportörü Numan Kurtulmuş tarafından da Bakanlar Kurulu toplantısında açıklanmıştır. Bu ödemelerin yeniden taksitlendirme imkanı bu açıklamalarla kesinleşmiştir. Bu yapılandırma imkanıyla birçok çiftçi var olan borçlarını öderken, Ziraat Bankası da borçlarını ödeyemeyen çiftçilere desteğini belli etmiştir. Bu ödemelerin yapılandırma imkanı olarak toplamda 5 eşit taksit ile maksimum 5 sene verilmiştir. Bunun hakkında yapılan açıklama ise; 2019 senesinin kasım ayından başlanarak ödemelerin yapılacağı yönündedir.

Yatırım Kredileri İçin Gereken Faizin Yarısı Devlet Tarafından Karşılanıyor

Bu konuda açıklamalarda bulunan Çelik, taksitlendirme ana miktarının bir defada ödenmesi halinde yapılandırma faizi uygulanmayacağını açıkladı. Aynı zamanda çiftçi borçlarının yapılandırması için işleme geçecek faizin yarısının çiftçi tarafından karşılanacağı diğer yarısının ise hazine müsteşarlığı tarafından karşılanacağını da açıkladı.

Yapılandırmadan Kimler Faydalanabilmektedir?

  • Bu yapılandırma imkanından önceden borçları olan çiftçilerde faydalanabileceklerdir.
  • Aynı zamanda şu anda borçları var olan çiftçilerinde bu yapılandırma imkanına başvurarak faydalanabilme imkanları vardır.

Bu yapılandırma uygulamasından Ziraat Bankasına borcu olan yaklaşık olarak 10.000 kişi faydalanabilmektedir. Bu 10.000 kişinin dışında, Tarım Kredi Ortaklarına ödemesi bulunan 32.087 çiftçi vatandaşımızda bu yapılandırma imkanından yararlanabilmektedir. Önceden borcu bulunan ve yapılandırma imkanından faydalanmak isteyen çiftçilerimiz, borçlarının olduğu ilgili bankaya ya da kuruma giderek çiftçi borçları yapılandırma talebinde bulunmaları yeterli olacaktır. Bu yapılandırmanın şartlarından biri ise bir davanın açılmamış olması ya da olan davalardan vazgeçilmiş olması durumudur.

Yapılandırma İmkanı İçin Gerekenler

  • Yapılandırma yapacak çiftçinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Ziraat Bankasına gidilerek yapılandırma talebinde bulunmak.
  • Var olan borca dair evrak ve belgeleri bankaya iletmek.
  • Bankanın sizden talep ettiği bütün dosyaları eksiksiz şekilde tamamlamak,
  • Herhangi bir davanın açılmamış olma ya da açılmış olan davalardan vazgeçilmiş olması gerekmektedir.

Yapılandırmanın İlk Taksiti Ekim’de Ödenecek

Yapılandırma imkanlarından faydalanacak kişilerin ilk ödemeleri 2019 yılının ekim ayında başlatılacaktır. Eşit olarak bölünen 5 taksit ile birlikte toplam 5 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacaktır. Yapılacak olan ödemelerde senelik olarak %11 miktarında yapılandırma faizi uygulanacaktır. Eğer ki çiftçi, borçlarının yapılandırmasının ana miktarını bir defada öder ise yapılandırma faizinden kurtulmuş olacaktır.

Bu konuda daha önceden borçları bulunan ve yapılandırmadan faydalanacak olan kişilerin kanunlardan baz alınarak, borç miktarına göre hesaplanmasıyla işlem yapılacaktır. Bu kişilerin bu imkanlardan faydalanabilmesi için herhangi bir hukuki sürecinin olmaması ya da açılmış olan bir dava var ise vazgeçilmesi gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında yaşanan gelir kaybının da Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacağını belirtilmiştir.