Çekilen Krediden Vazgeçmek | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Çekilen Krediden Vazgeçmek

2 Ağustos 2016

Vatandaşların zaman zaman paraya ihtiyaçları olduğunda başvurdukları yollardan biri de bankalardan kredi çekmektir. Bu yolla ihtiyaçları olan parayı bir anda alır ve taksitle öderlerdi. Ancak krediyi çeken kişinin paraya ihtiyacı kalmadığında krediyi geri vermek konusunda bilgisi azdır. “Çektiğiniz kredinin hiçbir masraf ve faiz olmadan ödemek mümkün mü?” gibi sorular kafalar da gezmektedir. Peki, krediyi alan kişinin böyle bir hakkı var mı? Yeni çıkarılan tüketici kanunları doğrultusunda ihtiyaç kredisi çekenlerin 14 gün içinde krediden vazgeçip, hiç bir ceza ödemeden geri vermelerini içeren bir madde bulunmaktadır.

Bu sayede aldığınız kredi ne kadar olsa da 14 gün içinde bankaya ulaşıp krediyi geri verme talebinde bulunduğunuz takdirde cebinizden en ufak bir ceza ödemesi olmadan aldığınız parayı doğruca bankaya geri verebileceksiniz. Fakat bu durum sadece ihtiyaç kredisi için geçerli olmakta ve konut kredisinde değişmektedir. Konut kredilerinde vade sayısına göre kredinin en fazla %1 ile 2 oranında farkını ödersiniz. Bu sayede aldığınız kredi borcundan direk olarak kurtulursunuz. Bankalar kredi verme amaçları kazanç sağlamaktır. Bu yüzden eskiden aldığınız parayı aynı gün teslim etseniz dahi cezasını ödemek zorunda kalırdınız. Bu durumda ihtiyacının olmadığı bir parayı çektiğiniz için mağduriyet çekerdiniz.

Ancak yeni çıkan yasalar tüketicinin tarafında olmaktadır. Bu sayede bankadan çektiğiniz ihtiyaç kredisini 14 gün içinde ödeyerek hiçbir ceza ödemeden krediyi ödemekten kurtulursunuz. Ayrıca 14 gün sonra ödemeyi isterseniz az bir miktar faiz ödeyerek de kredinin geri kalan faizlerinden kurtulmanız mümkün hale gelmektedir. Bu durum konut kredileri içinde geçerlidir. Krediyi aldığınız gün kadar ve vade sayısı kadar fark ödemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede ihtiyacınız olmayan krediden en iyi şekilde kurtulabilir ve yıllarca faiz ödemekten kurtulursunuz.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık