Çek Kırdırma Nedir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Çek Kırdırma Nedir?

Çek Kırdırma Nedir? 

Günümüz iş hayatında çok sık rastlamış olduğumuz çek yazma olayında eğer çek hamiline yani isimsiz olarak yazıldıysa çeki elinde bulunduran kişi üzerindeki tarihi aldırış etmeden hemen tahsil edebilir. Ancak yazılan çek bir isme yazılmış ise çeki sadece üzerindeki isim sahibi bankadan gidip tahsil edebilir. Bu gibi durumların yanı sıra artık daha popüler olan kısım ise çekin vadeli yazılmasıdır ancak çekte vade yoktur. Yani çekin görüldüğünde ödenmesi bir yükümlülüktür. Ancak birçok firmanın piyasanın düzenini altüst etmemek adına daha doğrusu piyasanın adeta bir geleneği haline gelmiş olan vadeli çek yazma olayı bu şekilde süre gelen bir alışkanlıktır. Çeki elinde bulunduran kişi acil nakit paraya ihtiyacı olduğu zaman ve çeki tahsil etmemek adına çeki kırdırabilir. Çek kırdırmak için çek sahibi faktöring şirketlere başvurarak belirli bir komisyon karşılığında çeki faktöring firmalara devredip komisyon haricinde ki miktarı cebine koyabilmektedir.

Çek Kırdırma Yasal Mıdır?

Günümüzde birçok insanın elinde bulunan çekleri vadesi geldiğinde bankalara gidip tahsil etmesi gayet normaldir ancak çekte yasal olarak vade bulunmadığı ve görüldüğünde ödenmesi gibi şartlardan ziyade artık bu şart halk arasında yok sayılıp direkt olarak tarihinden önce ihtiyaç var ise kırdırılmaktadır. Faaliyet üzerindeki işletmeleri çıkararak şunu söyleyebiliriz ki insanlar çek üzerinde yazılmış olan tarihi bekledikten sonra tahsilatı yapmaktadır. Ancak tarihinden önce nakit para sıkıntısı yaşayan insanlar çözümü eski usül dolandırıcıların yardımı ile yapmaktadır. Günümüzde artık çek sahibi faktöring şirketlerine başvurarak çekten belirli bir komisyon bırakarak anında çeki kırdırabilirler. Günümüzde artık faktöring şirketlerin çoğalması ile birlikte elinde çeki olan vatandaşların dolandırılması daha da düşüklük göstermektedir. Çek kırdırmak yasal mıdır gibi soruları aklınızdan söküp atabilmek adına faaliyette bulunan birçok faktöring şirketler bulunmaktadır.

Çek Kırdırılabilen Şirketler

Bundan yaklaşık 5-10 yıl öncesine kadar elinde çeki bulunup vadesinden önce ihtiyacı olan herkes yasal olmayan yollara başvurmaktaydı. Ancak devletinde buna göz yummaması ile birlikte belirli yasal yolları bazı şirket türlerine vermiştir. Bunların başında faktöring şirketler gelmektedir. Kırmış oldukları çeklerden %4 – %5 gibi komisyonlar alarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Eğer sizlerin de elinde bir çek bulunuyor ve acil nakit paraya ihtiyacınız var ise hiçbir tereddütte bulunmadan faktöring şirketlere başvurabilirsiniz. Çek kırdırılabilen şirketler ile birlikte sağlanan yasal yollar ile birlikte hiçbir vatandaş yasal olmayan yollara başvurmayacaktır.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. TahsinA dedi ki:

    Çek kırdırmak için bankalar çok fazla kesinti yapıyor. Bu oranı düşük tutan önerilerinize açığız.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık