Çağrı Merkezi Açmak İçin Gerekenler

Çağrı Merkezi Açmak İçin Gerekenler

Günümüzde birçok kişi çağrı merkezi açarak önüne büyük hedefler koymak ister. Çağrı merkezi açabilmek için tabi ki öncelik olarak bir iş planlaması yapılması gerekmektedir. İş planlamasını yaparken ilk olarak nasıl bir çağrı merkezi açacağınıza karar vermelisiniz. Bunun sonrasında gelen çağrıları, giden aramalarınızı, tele market ya da web etkinlikleri gibi tercihleri programlamışınız. Bunların hepsini bir plan dahilinde gerçekleştirirseniz başarıya bir adım atmış olacaksınız. Bu konuda bir iş yapmak isteyen kişi ilk olarak bunun hakkında yoğun bir araştırma yapması ve hangi adımın kendine uygun olduğunun kararını vermesi gerekmektedir. Bu gibi işlerde her zaman için risk olacaktır. Günümüzde bakıldığı zaman neredeyse tüm işlerde risk olsa da bunun gibi işlerde daha yüksek riskleri göze almalısınız. Bunun için ayırdığınız bütçeyi ve planlamayı gerçekten takip etmeli ve adım adım tüm işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Her zaman için gelir ve gider hesaplamanızı işe başlamadan yapmalı ve ona göre önlemler almalısınız.

  • Çağrı Merkezi Açmak İçin Püf Noktalar

Çağrı merkezi açmak göründüğü kadar kolay olmamakla beraber planlaması da zordur. Sözleşmelerinizi ve planlarınızı ilk olarak tercih etmiş olduğunuz iş türüne göre yapmalısınız. Çalıştıracağınız veya çalışıyor olacağınız çağrı merkezinin türü en önemli konudur. Gelen çağrılar genel olarak yapıldığı gibi satış ve siparişler için bununla birlikte de sorulara verilecek cevaplar için kurgulu olacaktır. Bu iş için illaki ilk baştan bir ofis kurmanız gerekmemektedir. Bu işi evinizden de yapabilir ve başarı olacağını gördüğünüzde ofis kurmaya kalkışabilirsiniz. Bu durum sizin için güzel bir deneme olacaktır.

Çağrı Merkezi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu işe başlamadan önce bütün resmi olan ve gereken işlemlerinizi tamamlayın. Bu durumların maliyetlerini de planlarınız arasında tutun. Devletin Maliye ve Vergi dairesine başvuru yapın. Bu konular oldukça önemlidir. Herhangi bir cezai yaptırım almanız durumunda bu işinizde büyük bir gerileme ve zaman kaybına yol açacaktır. Cezai yaptırım sonucu maddi olarak da bir zarar oluşacaktır. Bu sebepten dolayı bu konuda iyice araştırmalarda bulunun ve gereken bütün evrak, işlem vs. gerekenleri tamamlayın.
  • Şehirden şehre değişen imar kısıtlamaları vardır. Size bu iş için şehrinizin imar kısıtlamalarını araştırın. Bu konu üzerinden araştırma yapabilmek için yerel imar bölümü ile irtibat halinde olun. Bu gibi işler her zaman için sabır ister. Bu konuda uğraş vermeniz ve araştırmalar yaparak hareket etmeniz her zaman için başarının ilk adımı olacaktır. Müşterilerle telefonda konuşacağınız ve cevaplayacağınız soruları bir diksiyon halinde ezberleyin ve saygı çerçevesinden karşınızdaki çıksa da siz kesinlikle çıkmayın. Devlet tarafına ödenecek olan bütün ücretlerinizin ödemelerini yapın. Böyle bir iş için ilk olarak resmiyet kazanmanız önemlidir. Resmiyet kazandığınız ve vergisini verdiğiniz bir işte başarısız bile olsanız büyük zararlardan kurtulmuş olursunuz. Herhangi bir ceza almadığınız için tekrar atılım yapabilirsiniz.
  • Tele Market Nedir?

Tele market, çağrı merkezi işini yapacak olan kişilerin kesinlikle bir ürünü tanıtmak ve potansiyeli olan müşterilerini ölçebilmek adına kullanılması gereken bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde müşterilere özel indirimlerle ve özel hizmetlerle ürününüzü tanıtabilirsiniz. Ürününüzü tanıtmanızla birlikte müşterilerinizin yaklaşımını da ölçmüş olacaksınız. Müşteri kitlenizin ürünle ne kadar ilgilendiğini ve sizin ürününüze olan ihtiyacını görebilir ve ölçebilirsiniz. Bu uygulama sizin işiniz için oldukça önemli bir noktadadır.

  • Web Hizmeti

Bu hizmette süreklilik sağlanır. Müşterilere bir web sitesi üzerinden çağrı düğmesine tıklamakla

ulaşabilirsiniz. Bu hizmette gelen çağrı bilgisayar üzerinden gelmektedir. Bu çağrılarda genel olarak müşteriler daha çok bilgi isterler bu durumda da müşteri hizmetleri kısmına ihtiyaç duyulabilir.