Büyükbaş Hayvancılık Kredisi İnceleme ve Detaylar

Hayvancılık Kredisi Hakkında Ön Bilgi ;

Ülkemizde bilhassa doğu bölgesinde büyükbaş hayvancılıkla uğraşılmaktadır. İç kesimlere doğru daha çok küçükbaş hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Ancak ülkemizde hayvancılığın önemi de büyük olduğundan dolayı, devlet vatandaşını hayvancılığa da teşvik etmektedir. Peki, büyükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır? Kredinin alınması için tercih edilebilecek iki yol bulunmaktadır. Birincisi; KOSGEB aracılığıyla almak, ikincisi ise Ziraat Bankası aracılığıyla büyükbaş hayvancılık kredisi almaktır.

KOSGEB Aracılığıyla Kredi Almak

KOSGEB girişimcilerin artması ve girişimcileri teşvik etmek ve onlara destek olmak amacıyla kurulmuş olan bir kurumdur. KOSGEB formatına göre öncelikle girişimci adaylarına bir mülhakat yapılı ve bu mülhakatı başarı ile geçen adaylar; eğitime alınır. Eğitim sonunda herkese bir sertifika verilir. Bu sırada KOSGEB de devreden çıkar. Girişimci iş yerini açar; KOSGEB iş yerini incelemesi için davet eder. KOSGEB incelemesini gerçekleştirdikten sonra; olumlu ya da olumsuz olarak bir karar verir. KOSGEB kararı olumlu olursa kişi hibe kredisini alır.

Normal iş yeri açmakla, hayvancılık için KOSGEB’e başvurmak arasında fark bulunmaktadır. KOSGEB büyükbaş hayvancılık için 50.000 TL hibe kredi vermektedir. İşini daha da büyütmek isteyen girişimciye ise 100.000 TL 0 faizli kredi imkanı sunmaktadır.

Ziraat Bankası Aracılığıyla Kredisi Almak

Ziraat Bankasının vermiş olduğu kredi ikiye ayrılmaktadır. Birincisi büyükbaş süt hayvancılığı kredisidir. İkincisi ise büyükbaş besicilik kredisidir.

Ziraat Bankası süt hayvancılığı kredisi vermek için; minimum 10 hayvan yetiştirici olan kişilere kredi başvurusu yapma imkanı tanımaktadır. Ancak her hangi bir 10 hayvan da ziraat bankasının sizin kredinize onay vermesi için yeterli değildir. Hayvanın en fazla 48 aylık olması ve en fazla 1 kez doğum yapmış olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyorsanız ziraat bankasına büyükbaş süt hayvancılığı kredisine başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası besicilik kredisi vermek için; yine minimum 10 büyükbaş hayvan şartı koşmaktadır. Büyükbaş süt hayvancılığı kredisi ile besicilik kredisi arasında ki fark; büyükbaş süt hayvancılığı kredisinde hayvan alımının da dahil olmasıdır.

[youtube id=”2EiISGzJRmE” width=”600″ height=”340″ position=””]