Büyükanneye Torun Maaşı Belli Oldu

Çalışan annelerin çocuklarına bakmak için işten ayrılmaması ve çalışan kadın istihdam sayısının artış olması için gündeme gelen torununa bakan büyükanneye maaş projesinin detayları belli oldu. Buna göre torununa bakan büyükannelere 425 lira maaş bağlanacak. Büyükanneye torun maaşı yazımızda kimlerin başvurabileceği ve maaş alabilmenin şartları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Büyükanneye Torun Maaşı Ne Kadar Oldu?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı arasında uzun zamandır proje aşamasında olan torunlarına bakan büyükanneye maaş protokol imzaları atıldı. Protokolle beraber torunlarına bakana büyükannelere aylık 425 lira maaş bağlanacak.

Büyükanneye Torun Maaşı Şartları Nelerdir?

Büyükanneye torun maaş uygulamasının şartları ise; bakılacak çocuğun 6 ay ile 1 yaş arasında olması gerekmektedir. Büyükannelere maaş en fazla 6 ay verilecektir. Yine maaştan faydalanabilmek için çalışan annenin maaşının iki asgari ücretten ( 2808 liradan az olması gerekir) az olması gerekir. Yine annenin dışında ailede başka çalışanlar varsa ailenin toplam geliri 3 asgari ücretin altında olması gerecektir ( 4212 liradan az olacak). Son olarak da çalışan annenin son 1 yıl içinde sigorta kaydının olması gerekmektedir. Gelir belgesinde aranan şartlar ile bu maaş uygulamasından geliri düşük ailelerin yararlanmasının amaçlanmasıdır.

Büyükanneye Torun Maaşı Hangi İllerde Başlanacaktır?

Büyükanneye torun maaşı başlangıçta 10 pilot ilde uygulanmaya başlanacak. Bu iller ise İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’tir. İlk etapta İstanbul, Bursa ve İzmir’de 1000 aile diğer kalan 7 ilde ise 500 aile büyükanneye torun maaşından yararlanmaya başlayacaktır.

Büyükanneye Torun Maaşı İçin Nereye ve Hangi Evraklarla Başvuru Yapılacaktır?

Büyükanneye torun maaşına başvuru yapabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının web adresinden veya iller veya ilçelerde ki Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Başvuru sırasında ailede çalışanların gelir belgelerini gösteren belge, çocuğun kimlik belgesi ve maaş alacak olan babaannenin kimlik belgeleri ibraz edilmek zorundadır.

Büyükanneye Torun Maaşı Ne Zaman Ödenmeye Başlanacak?

Başvurular ilgili kurumlarda başlamış olup maaş ödemeleri mart ayından itibaren başlayacaktır.