EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

İçerikler

EFT Saatleri

Banka hizmet ve ürünleri arasında en çok kullanılanların başında EFT işlemleri gelmektedir. Açılımı Elektronik Fon Hesapları olan, farklı bankalar arası para transferi olarak da adlandırabiliriz. Ancak bu işlemler belli saatler arasında gerçekleşmekte ve ilgili bankanın hesabına aktarılmaktadır. EFT ne zaman hesaba geçer makalemizle zamanlar hakkında bilgi vereceğiz.

EFT Saatleri ve Geç EFT

Merkez Bankasının belirlediği  saatleri 09.00 ile 16.00 arasındadır. Ancak bazı bankalar işlem yapabilme saatini 17.30’a kadar uzatıldığı görülmektedir. Şunu hemen belirtelim ki 16.00’dan sonra yapılan işlemlerine Geç EFT adı verilir ve gönderme komisyonu dışında genellikle 10 TL’de geç EFT ücreti almaktadırlar.

EFT saatleri gün içinde Geç EFT’de olsa aynı gün içinde karşı bankanın ilgili hesabına aktarılmaktadır. Süre yoğunluğa göre değişse de en fazla 30 dakika da sonuçlanmaktadır. Ancak normal bir işlemde en geç 15 dakika içerisinde sonuçlanmakta ve karşı bankanın hesabına para transferi yapılmaktadır.

Hafta Sonu ve Bayram Tatillerinde EFT Yapılır mı?

Hafta sonu veya bayram tatillerine denk gelen EFT işlemleri bekletilmeye ve sıraya alınıp, ilk resmi çalışma günü karşı bankanın hesabına aktarılmaktadır. Hafta sonları ve özellikle bayram tatilleri sonrası işlemler biriktiği için EFT’nin karşı bankanın hesabına aktarılma süresi uzatabilir. Ancak bilgilerin doğru girilmesi durumunda kesinlikle gün içinde işlem sonuçlanacak ve yapılan para transferi karşı bankanın hesabına aktarılacaktır.

Yanlış Yapılan Para Transferi

Yapılan EFT işleminin karşı bankanın hesabına 30 dakika içerisinde gelmediği durumlarda gönderici önce kendi bankasıyla görüşmeli ve şikayetini belirtmelidir. Bankanın yapacağı kontrol sonrası eğer ki bankanızda sorun yoksa o zaman da karşı bankanın müşteri temsilcisiyle görüşülmeli ve hatanın nedeni öğrenilmelidir. Yanlış işlemde bankalar kesinlikle ekstra bir ücret alamayacaklarını da belirtmek isteriz. Bu yüzdendir ki göndericiler, ödeme yapacakları kişi veya kurumların kimlik bilgilerini, IBAN numarasını doğru yazması gerekmektedir.

Son olarak bazı bankaların ( Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank..) internet bankacılığı sistemlerinde EFT takip hizmeti vermektedir. Göndericiler, internet bankacılık sistemini kullanarak gönderilen işlemi takip edebilirsiniz. Genel başlıkları liste olarak sunduk ama eksik kalan bilgi var ise bize yorum atarak bildirin. Biz de gerekli düzenlemeyi yapalım. Teşekkürler.