Bu Abonelerin Elektriği Kesilemeyecek

EPDK, sağlık sorunları nedeniyle elektrikli cihazlar kullanan hastaların elektriklerini, borçları dahi olsa kesemeyecek. Kesinti olması haline kesintiden önce hastalar uyarılacak veya elektrik enerjisinin devamını sağlamak için jeneratör desteği verecek.

Sağlık Araçlarını Kullanma Zorunluluğu Olan Tüketicilerim Elektriği Kesilemeyecek

EPDK, sağlık nedeniyle kullanmak zorunda olduğu oksijen cihazları, diyaliz makinesi gibi elektrikle çalışan cihazları kullanan hastaların, borçları dahi olsa kesinti yapılamayacak. Elektrikli cihazları kullanmak zorunda kalan hastalar, kullanmak zorunda olduğu sağlık ürünlerini, doktor raporuyla ispatlamak zorunda kalacaktır. Hastalar, bu raporu elektrik kurumuna vermek zorunda kalacaktır. Raporun süresi biten hastalar, raporu yenileyecek ve 30 gün içinde yenilenmiş raporu verecektir.

Planlı Kesintilerde Raporlu Aboneler 1 Hafta Önceden Uyarılacak

Sağlık sorunları nedeniyle elektrikli cihazlar kullanmak zorunda alan, cihaz kullanma zorunluluğunu raporla belgeleyen ve elektrik kurumuna veren tüketicilerin, buna rağmen elektrikleri kesilirse ilgili kuruma idari para cezası uygulanacaktır. Kurumlar planlı kesintilerinden 1 hafta önce sağlık raporu olan tüketiciyi uyarmak mecburiyetindedir. Yine kurumlar, raporu olan tüketicilerin birikmiş borçlarını 4 taksit şekilde ödemesi için ödeme planı yapacaktır.

Dağıtım Firmaları, Raporlu Müşterilerine Jeneratör Desteği Vermeye Başladı

Ülkemizde faaliyet gösteren dağıtım firmaları da EPDK kararından sonra gerekli önlemelerini almaya başladılar. Aras şirketi, sağlık raporuyla kendilerine başvuran tüketicilerine, elektrik kesintisinden önce jeneratör desteğinde bulunacak. Akedaş firması da sağlık raporuyla kendilerine başvuran tüketicilerin kesintisiz elektrik hizmetini almasını sağlamakta ve planlı elektrik kesintisinden önce tüketicilerine jeneratör desteği sunmaktadır. Fırat Edaş firması da sağlık raporu olan hastalarını kırmızı kodlu müşteri sınıfına koymakta ve o tüketicilerin elektrik kesintisi ihbarına karşılık özel ekiplerini derhal o bölgeye göndermektedir. Bedaş, Sedaş Elektrik kurumları da tüketicilerine jeneratör desteği verileceğini açıklamıştır. Başkent Edaş firması da, sağlık sorunları olan tüketicilerinin elektrik aldığı trafo merkezi ile SCADA sistemi arasında entegrasyonu gerçekleştirip, raporlu tüketicilerinin kesintisiz elektrik kullanmasını sağlamaktadır.