Borsada Kimler İşlem Yapabilir?

Borsada Kimler İşlem Yapabilir? 

Günümüzde pek çok insan birikimlerini değerlendirmek için borsada işlem yapmayı tercih ediyor. Borsada hisse senedi alıp satmak internetin hayatımıza girmesiyle çok kolaylaştı. Borsa da işlem yapma yetkisi olan aracı kurumların internet uygulamaları sayesinde her yaştan girişimci borsada işlem yapabiliyorlar. Bu kurumlarda hesap açabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.  18 yaşından büyük olan herkes kolaylıkla borsada işlem yapabiliyorlar.

  • Borsada işlem yapmak teorik olarak kolay olsa da pratik de bilgisiz ve tecrübesiz kişiler için oldukça risklidir. Yeterli tecrübesi olmayan kişiler yanlış yapmaları durumunda birikimlerin borsada kısa sürede erimesi ve yok olması ile karşılaşabilirler. Bu yüzden hisse senesi alıp satmaya başlamadan önce hem teorik hem de pratik anlamda yeterli tecrübeye sahip olmalısınız. Bu tecrübeyi edinmenin en güzel yollarından bir tanesi ücretsiz demo hesaplarında sanal para ile işlem yapmaktır. Böylece borsadaki dalgalanmaları ve bunların anlamlarını daha iyi öğrenir. Hangi durumlarda pozisyon alarak kar elde edebileceğinizi yaşayarak görürsünüz. Sanal para ile oynadığınız için yapacağınız olası yanlış tercihlerde para kaybetmemiş olursunuz. Yeterli tecrübe ve bilgiye ulaştıktan sonra gerçek para ile oynamaya başlayabilirsiniz.
  • Borsada birikimlerinizi kazanca döndürmek istiyorsanız uygulamanız gereken bazı kurallar var. Bu kuralların başında başarılı bir strateji izlemek ve sabırlı olmak geliyor. Borsa konusunda yeterli deneyiminiz yoksa ilk başlarda spekülatif işlemlerden kaçınmalı ve hisselerini alacağınız şirketleri iyi analiz ederek uzun vadeli yatırımlar yapmalısınız. Uzmanlar borsada sıfır zarar diye bir şeyin olmadığını söylüyorlar. Asıl amaç zarar ettiğiniz yatırımların kar ettiklerinizden az olmasıdır. Doğru stratejinizi bilgi ve deneyim ile birleştirirseniz uzun vadede kar etmeniz olasıdır.
  • Borsada alış-satış yapan her yaştan yatırımcı para kazanmayı umuyorlar. Ancak her piyasada olduğu gibi kazananların karşılığında kaybedenler de vardır. Borsa oynarken en önem vermeniz konulardan bir tanesi yatıracağınız paranın hayatınızı etkileyecek bir meblağ olmamasıdır. Borç para veya bir yere ödenmesi gereken paralar ile oynamanız acele etmenize ve yanlış kararlar vermenize sebep olabilir.
  • Üniversite öğrencilerinden büyük iş adamlarına kadar pek çok insanın yatırımlarını değerlendirdiği borsa bazı kesimler tarafından kumar olarak nitelendirilir. Her ne kadar Borsa bazı riskleri barındırsa da kazanç ya da kaybı belirleyen faktör şans değil bilgi ve deneyimdir. Bu yüzden Borsa için kumar tabirini kullanmak doğru değildir. Riskleri doğru öngörüp doğru yatırımları doğru zamanlamayla yapan yatırımcılar işlerini şansa bırakmazlar.

Bir Cevap Yazın