Borsada Keriz Silkeleme

Borsa ile ilgili yazılarımızda borsa eğitiminin önemini üstüne basa basa belirttik. Çünkü borsa, gelişen ekonomik, siyasi, askeri gibi olaylar karşısında değişken bir özelliğe sahip bir piyasadır. Öyle ki bu piyasada artık kurt diye tabir edeceğimiz ancak bu kurtluklarını kötü niyetleri için kullanan kişilerinde olduğunu, bu yüzden başkalarının lafına göre borsa oynanmayacağını, kimsenin borsanın ileri ki günlerde nasıl yön bulacağını kestiremeyeceğini, borsada başarılı olmanın yolunun iyi bir eğitim ve borsa verilerinin değerlendirilmesi olduğunu belirtmiştik. Borsa, kimsenin tekelimde olan bir piyasa değildir. Borsa belki daha önce adını duymadığınız bir terimden bahsedeceğiz bu yazımızda. Borsada Keriz Silkeleme Nasıl Yapılır? Yazımızda, toy borsacıların nasıl bir tuzağa çekildiğini ve sığ denilen değeri düşük olan hisse senetlerinin nasıl bir tezgahla yüksek fiyatlara satıldığı hakkında bilgi vereceğiz.

Sığ Denilen Değeri Düşük Hisse Senetleri Toplanıp Bir Havuzda Toplanır 

Önce şunu hemen belirtelim ki keriz silkelemesi terimini diğer ülke borsalarında duyamayacağınız sadece bizim ülkemiz borsasına has bir terimdir. Gelelim keriz silkelemesi nasıl yapılır?Sorusuna cevaplamaya. Kerizleri silkeleyen keriz silkeleyiciler, Borsa İstanbul’da işlem gören ancak sığ diye tabir edilen, işlem hacmi küçük, Borsa İstanbul‘da fazla işlem değeri olmayan hisse senetlerinin araştırması yapılır. Belirlenen bu hisse senetlerini toplar ve bir havuzda biriktirir. Planın ilk aşaması gerçekleşmiştir.

Gelelim planın ikinci aşamasına. İkinci aşama bu hisse senetlerinin fiyatlarının artacağı ve bu hisse senet sahiplerinin kısa sürede zengin olacağı reklamının yapılmasına başlanır. Başta keriz silkeleyiciler olmak üzere, bazı borsa siteleri, borsa köşe yazarları, makalelerinde bu reklamlar yapılır. Bu yazıları, telkinleri okuyan, dinleyen toy borsacılar, kısa sürede zengin olmak hayali ve hayatının fırsatı olarak algıladıkları bu manipülasyonlara aldanan toy borsacılar bu sığ hisse senetlerini almaya başlarlar.

Planın üçüncü aşamasında ise sığ hisse senetlerinin suni değer artışını sağlamak olacaktır. Yapılan reklamlarla talebi artan sığ hisse senetlerinin yavaş yavaş fiyatı artmaya başlar. Bir de bu hisse senetleri alanda satanda keriz silkeleyiciler olduğu için dikkat çekilmiyor ve hisse senetlerinin fiyatları yavaş yavaş yükselmeye başlar.  Keriz silkeleyicilerin elinde hisse senedi kalmayıp hepsi satıldığı zaman operasyon tamamlanmış demektir.

Fiyatları şişirilmiş olan hisse senetleri, gerçek değerini bulmaya başlayınca fiyatlar düşmeye başlayacak ve hisse senetlerinin, keriz silkeleyicilerin almış olduğu değere kadar düşecektir. Ve sonuç. Zenginlik hayali ile sığ hisse senetlerini alan toy borsacıların elinde sığ hisse senetleri gerçek değerinde patlamış olacaktır.