Borsada Kaybetme Riski Yüksek midir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Borsada Kaybetme Riski Yüksek midir?

Yatırımcıların paralarını değerlendirdikleri borsa hem çok karlı hem de riskli bir ortamdır. Peki, borsada kaybetme riski yüksek midir yoksa kazanma ihtimali mi daha yüksektir? Yazımızın devamında bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Borsada Kaybetme Riski Ya Da Kazanma Ne Durumdadır?

Bilindiği üzere, borsa bir nevi ticaret piyasasıdır. Her ticari faaliyette olduğu gibi borsada da yapılan işlemlerde her zaman kazanmak ya da kaybetmek söz konusudur. Fakat neyin ne kadar kazançlı ya da kayıplı olacağını borsada az çok tahmin etmek mümkündür. Bu nedenle yatırımcılar gerekli analiz ve çıkarımlar sonucunda yatırım yapmaya karar verirler. Borsada işlem yaparak kazanan yatırımcıların da bu şekilde gelir elde ettiklerini göz önünde bulundurduğumuzda en doğru kazanç şekli bu olmaktadır. Yüksek ihtimalli tahminler ve çıkarımlar ışığında işlem gören borsada, buna rağmen kaybetmek söz konusu olabilir.

Borsada yüksek kazanç sağlayabilmenin temelinde piyasaların içerisinde bulunduğu koşulların doğru bir şekilde gözlemlenerek bu doğrultuda isabetli kararlar verilmesi bulunur. Bu şekilde hareket eden yatırımcılar çoğu zaman kazananlar tarafında olacaktır. Böyle bir durumda kazanma ihtimal çok daha yüksek olurken kaybetme riski az da olsa bulunacaktır. Sonuçta ticari bir ortam olan borsada kaybetme riski her zaman vardır.

Borsanın genel gidişatını etkileyen FED kararları, ülkenin ekonomik durumu, siyasi ve genel gidişatı, ekonomik hareketlilikler, Merkez Bankası kararları ve belirsizlikler takip edilmeden asla borsada işlem yapılmamalıdır. Çünkü bu kalemler borsadaki gidişatı doğrudan etkileyen işlemlerdir. Örneğin zamanında değerli olan bir hisse değeri; yukarıda bahsedilen durumlarda meydana gelen bir değişiklik sonrasında hızla değer kaybedebilir. Ya da bunun tam ersi bir durum da meydana gelebilir. Son olarak hisse senetleri ile ilgili genel bir kuraldan bahsedelim. Altın kural olarak da bilinen bu kural; hisse senedinin değerinin ne kadar düşse de satılmadığı sürece zarar etmeyeceğidir. Sabırla yükselmesini bekleyip yükseldiğinde de elden çıkarmak düşük bir ihtimal de olsa kazanç getirecektir. Bu açıdan bakıldığında Borsada Kaybetme Riski Yüksek midir sorusuna hayır değildir diyebiliriz.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık