Borsada Boğa Piyasası | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Borsada Boğa Piyasası

Borsada Boğa Piyasası

Ticarete konu olan tüm mallar ve değerli kağıtların alınıp satıldığı piyasalara borsa denildiğini daha önceki borsa makalelerimizde belirtmiştik. Borsa, her ne kadar yatırımcılarına cazip gibi görünse de gerekli eğitimi almayan ve borsa terimlerini iyi bilmeyen yatırımcılar borsada başarılı olamazlar. Hiç bir eğitim almamış, kulaktan dolma bilgilerle borsa oynayanların hüzünlü sonlarını hepimiz duymuşuzdur. Borsada başarılı olmak için borsaya has bazı tekniklerin ve terimlerin bilinmesi gerekir. İşte bu yazımızda da borsada boğa piyasası nedir? Yazımızda boğa piyasası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası, borsa piyasasında ki iyimser, umutlu hava olarak da izah edebiliriz. Borsa da boğa piyasası hakimse hisse senetlerinin kısa bir sere içinde yükseleceği anlamına gelir. Boğa piyasasının hakim olduğunu gören yatırımcılar özellikle sığ olmayan düşük fiyatlı hisse senedi almaya başlarlar. Hisse senetlerinin fiyatlarının yükseleceği umuduyla satın alınan hisse senetlerinin yükselmesiyle ve fiyatın çıkabileceği son noktaya ulaştığında elinde ki hisse senetleri satarak alım ve satım arasında ki fark kadar kazanç elde ederler.

Niçin Boğa İsmi Verilmiştir?

Boğa piyasasında hisse senetlerinin değerleri artacağı için boğa hayvanının adı verilmiştir. Sebebine gelince bildiğiniz gibi boğaları sert ve sağlam boynuzları vardır. Boynuzlarıyla ele geçirdiği hayvanları ve kişileri tuttuğu gibi havaya fırlatır. İşte hisse senetlerinin de yukarı çıkacağı için boğa ismi verilmiştir.

Boğa Piyasasının Aşamaları Nelerdir?

Boğa piyasası 3 aşamadan meydana gelir. İlk aşama toplama aşamasıdır. Hisse senetlerinin kısa bir süre sonra yükseleceğini bilen kurt borsacılar, satıp satmama konusunda tereddüdü olan ve elinde düşük fiyatlı hisse senedi olanlardan hisse senetleri satın almaya başlarlar. Bu satın alma işleminin çok fazla olduğu döneme toplama dönemi adı verilir. İkinci aşama ise yükselme dönemidir. Hisse senetlerinin yükselmeye başladığı dönemdir. Yatırımcıların ucuz fiyatlarla satın aldıkları hisse senetlerinin değerleri yükselmeye başlar. Üçüncü ve son aşama da satış dönemidir. Hisse senetlerinin yükseleceğini önceden tahmin eden kurt borsacılar, ucuza satın aldıkları hisse senetlerinin değerinin yükselmesiyle diğer yatırımcılar değeri artan hisse senetleri almaya başlarlar. Ucuza satın aldıkları hisse senetlerini en yüksek fiyattan satılmaya başlandığı dönemdir.

Bir önceki yazımız olan Borsada Keriz Silkeleme başlıklı makalemizde Keriz Silkeleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık