Borsada Ayı Piyasası Nedir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Borsada Ayı Piyasası

Borsada Ayı Piyasası

Borsa terimlerinden biri de Ayı piyasasıdır. Ayı piyasası; kısa süre içinde hisse senet fiyatlarının düşeceği tahmin edilen piyasa tahminine verilen isimdir. Borsada ayı piyasası nedir? Yazımızda ayı piyasasının hangi durumlarda ortaya çıktığı, yatırımcıların neler yapması gerektiği ve aşamaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayı Piyasası Nedir?

Boğa piyasası yazımızda boğa piyasasının hisse senetlerinin kısa sürede içinde değerlerinin artacağının tahmin edilmesi olarak anlatmıştık. Ayı piyasası ise tam tersi olan hisse senet fiyatlarının kısa süre içinde fiyatlarının düşeceği anlamına gelmektedir. Hisse senetlerinin yakın zamanda fiyatlarının düşeceğini bilen yatırımcılar, ellerinde ki yüksek değerli hisse senetlerini en üst fiyattan satmaya başlarlar. Kısa bir süre sonra hisse senetlerinde tahmin edildiği gibi bir fiyat düşüşü yaşanacaktır. Böylece yatırımcı yüksek fiyattan satmış olduğu hisse senetlerinden büyük kazançlar sağlayacaktır.

Niçin Ayı İsmi Verilmiştir?

Gelelim hisse senetlerinin fiyatlarının kısa bir süre sonra düşeceği havasının oluşmasına verilen Ayı piyasasının isminin nereden geldiğine. ”Ayıyı yakalamadan postunu satmak” sözünden yola çıkılarak hisse senetleri düşmeden satmak için ayı ismi verilmiştir.

Ayı Piyasasının Aşamaları Nelerdir?

Ayı piyasası da üç aşamadan meydana gelir. İlk aşama satma aşamasıdır. Hisse senetlerinin fiyatlarının kısa sürede düşeceğin tahmin eden yatırımcılar, fiyatı yüksek olan elinde ki hisse senetlerini yüksek fiyattan satmaya başlarlar. Bu döneme satma dönemi adı verilir. İkinci aşamaya panikle aşaması adı verilir. Panikleyen veya tereddüt içerisinde kalan alıcıların sayısı düşerken satıcılarda düşmenin etkisiyle acele davranmaya başlar. Hisse senetlerinin borsa da işlem hacmi yüksek oranda artarken fiyatların düşme eğilimi ise dikey olur. Son aşamada ise hisse senetlerinin fiyatlarını düşeceği tahmin eden yatırımcı elinde ki yüksek fiyatlı hisse senetlerini yüksek fiyata satarak elinde ki hisse senetlerini bitirmiştir. Piyasada ki karamsar hava sona erip artık hisse senet fiyatlarının düşmeyeceği havasının oluşmasıyla bu aşamada sona erecektir.

Ayı ve Boğa Piyasası Kimsenin Tekelinde Yaşana Bir Gelişme Değildir

Şunu belirtmek de fayda var ki piyasalarda ki ayı ve boğa piyasasının hakim olacağını tahmin etmek tamamen borsa becerisi ve hisse senetlerinin yaşaşan gelişmeler karşısında nasıl bir yol izleyeceğini tahmin eden yatırımcıların bileceği iştir. Yoksa boğa ve ayı piyasasını oluşturmak kimsenin tekelinde olan bir işlem değildir.

Bir önceki yazımız olan Borsada Boğa Piyasası başlıklı makalemizde Boğa Piyasası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık