Borcu Biten Konut Kredilerinde ipotek kaldırma

Konut kredisi kullanmış ve taksitlerini düzenli ödemiş tüketiciler, borç bitiminden sonra Tapu dairelerine giderek, satın almış olduğu konut üzerine bankanın koymuş olduğu ipoteği kaldırması gerekmektedir. İpoteğin kaldırılmasıyla artık konutum tüm kullanma hakkı konut sahibine geçmektedir. Borcu biten konut kredilerinde ipotek kaldırma işleminin nasıl gerçekleşeceği ve tüketicilerin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler vereceğiz .

Bankalar Konut Kredilerinde Konuta Niçin İpotek Koyarlar?

Konut kredilerinin şartlarından biri de borç bitimine kadar kredi verilen konut üzerine banka namına ipotek yapılmasıdır. Bu ipotek ile bankaya ait borç bitimine kadar ilgili konut satılmaz, devir edilemez. Bankalar, konut kredilerinin ödenmemesi durumunda, 90. günden itibaren ipotek konulan konut hakkında yaptırım yapma hakkı bulunmaktadır.

Tapu Dairelerinde Konut Üzerinde ki İpotek Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi borcu biten tüketiciler, kredi kullanmış olduğu bankadan borcu yoktur kağıdı almak zorundadır. Normalde, borcu biten konut kredilerinde bankalar 48 saat içinde tapu dairelerine bildirimde bulunarak ipoteği kaldırmaları gerekmektedir. Ancak işlemlerin uzun sürmesi ve tüketicilerin bu konu hakkında ki bilgilerinin olmamasını fırsat bilerek, ipotek kaldırma işlemlerini tüketicilere yıkmaktadır. Tüketiciler, alacakları borcu yok kağıdıyla beraber Tapu dairelerine giderek başvuru yaparlar. Tapu dairesi görevlileri, borcu yoktur belgesinin doğruluğunu kontrol etmek için Merkez Bankası kredi bölümünden sorgu yapabildikleri gibi ilgili bankayı da arayarak bilginin doğruluğunu teyit ederler. Teyidin durulanması sonrası, konutun tapusundan ipotek kaldırılacaktır.

Bankalardan Alınacak Borcu Yoktur Belgesi İçin Alınan Ücret Yasal mıdır?

Bankalar, gider ayak müşterilerinden yeni bir kazanç elde etmek için borcu yoktur belgesine ücret talep etmektedirler. İstenilen ücret de az buz olmayıp 150 lira ile 300 lira arasında bankadan bankaya değişmektedir. Öncelikle belirtelim ki borcu yoktur kağıdı için alınan ücretler kesinlikle yasal bir ücret değildir. Ancak, işlerinin bir an önce bitmesini isteyen tüketiciler bu ücreti de ödemek zorunda kalıyorlar. Şunu da belirtelim ki kendilerinden konut kredisi borcu yoktur belgesi için ücret alınan tüketiciler, kaymakamlık makam binalarında yer alan Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirler. Yazacakları dilekçe sonrası bir ay içinde bankanın almış olduğu borcu yoktur belgesi ücretini geri alabileceklerdir.