Borç Transferi Yapmakta Olan Bankalar

Borç Transferi Yapmakta Olan Bankalar

Borç para transferi yapmakta olan bankalar, nakit para ihtiyacını gidermenin birçok yolu vardır. Kişi, bireysel kredi kartları, mevduat hesapları ve benzeri gibi bankacılık hizmetlerinden faydalanabiliniyor. Doğru şekilde kullanıldığında kişiye büyük fayda sağlayabilecek bu tür banka hizmetleri, maalesef birtakım durumlarda da kişiyi büyük sıkıntılara sokabiliyor. Değişik bankalardan kredi kartı kullanmak, vadesi olmayan hesaplarla ilişkili kredili mevduat hesapları müşteri durumundaki kişinin olması gerekenden fazla miktarda faiz ödemesine neden oluyor. Geciken ödemeler, düşük miktarda da olsa kişinin kredi puanına etki ediyor. Birçok bankanın bünyesinde banka hizmeti kullanıyorsanız, borçlarınızı tek bir banka üzerinde birleştirerek, büyük fayda sağlayabilirsiniz. İşte tam olarak burada borç transfer kredileri devreye giriyor. Borç transferi yapan bankalar değişik vade alternatifleri ve kredi tutarıyla müşterinin dağınık durumdaki borçlarını, bir kredi üstünde toplama imkânı sağlıyor.

Borç Transfer Kredisi Sistemi Nedir?

Borç transferi imkânı sağlayan bankalar; faiz miktarlarını ve vade seçeneklerini kendine elverişli bulan müşteriler, müracaat ederek borç transfer kredisi kullanabiliyor. Müracaat esnasında; kişinin kredi puanları ve gelirlerinin, krediyi kullanma koşullarına uyması gerekiyor. Borç transfer kredi müracaatı; ihtiyaç kredisine nazaran daha farklı yapılıyor. Kişi, bankacılık hizmetleri borçları hususunda müşteri temsilcisine bilgi vererek, borçları istikametinde bir rakama müracaat yapabiliyor. Borç transfer kredisi kabul edilen kişilerin, kredi meblağlarını vadesiz hesapları üzerinden nakit şekilde çekme imkânı bulunmuyor. Borç dahilindeki meblağ; müşteri temsilcisi tarafından mevzuubahis bankacılık hizmetlerine, EFT yoluyla transfer ediliyor. EFT işlemi kredi müracaat koşullarına bakılarak, genellikle ücretsiz, (bazı bankalar ücret tahsil edebiliyor) şekilde yapılıyor. Transfer prosedürünün tamamlanmasının ardından, kişi borçlu durumda bulunduğu bankaları ziyaret ederek borçlarını ödediğini kanıtlayacak bir belge talep ediyor. Kişi temin ettiği belgeleri borç transfer kredisi yaptığı bankaya ulaştırarak, kredi yasal işlemlerini yerine getirmiş oluyor.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borçç transfer kredisi bulunan banka müşterileri; borca dahil olan bankacılık hizmetlerini tekrar kullanamaz. Bu krediyle birlikte borcun sadece ufak bir bölümü kapatılamıyor. Kişinin kredi kartı, kredili mevduat hesabıyla kredi borçları; bankacılık hizmetleri hesaplarına doğrudan gönderildiğinden, borçların fiziki şekilde ödenmesi gerekmektedir. Zira borçç transferini yapan bankalar, kredinin amacından saptığını ve farklı hedeflerle kullanıldığı hususunda yaptırım uygulayabilir. Borçç transfer kredisi müracaatı gerçekleştiren kişiler, ekstradan bir nakit ihtiyacı doğduğunda müşteri temsilcisine açıklayarak, krediye ilave olarak gelirleri uygun olduğu miktarda kredi sahibi olabiliyor. Borçç transfer kredisi ihtiyaç kredileriyle birlikte kullanılamamasından dolayı, kişilerin nakit gereksinimi borçç transfer kredisine ilave ediliyor. Kredi kabul edildiğinde borçların toplam meblağsı üzerine banka eliyle şerh konuluyor. Lakin nakit gereksiniminin tutarı, banka gişelerinden veya vadesiz hesaplardan çekilebiliyor.

  • Şekerbank Borç Transferi

En fazla miktarda borçç transferi yapan bankalar arasında Şekerbank zirvede yer alıyor. Şekerbank, müşterilerinin 100.000 TL’ye varan borçç tutarlarını, borçç transfer kredisi hizmetiyle karşılama imkânı sağlıyor. Şekerbank borçç transfer kredisi; minimum 3 ay, maksimum 48 ay şeklinde müşterilere sunuluyor. Müşterinin seçtiği kredi vadesi doğrultusunda; tahsil edilecek faiz oranları değişebilmektedir.

  • TEB Borç Transferi

TEB kredi kartına sahip vatandaşlar; başka bankalardaki borçlarını, TEB kartına transfer edebiliyor.TEB borçç transfer kredisi dahilinde borçç miktarı 10.000 TL’yi geçemiyor. Bir sene içinde 3 kez asgari kart borcunu kapatmayan TEB müşterileri krediden yararlanma imkânını kaybediyor.

  • Akbank Borç Transferi

Akbank’ın kredisinden ise Axess sahibi Akbank müşterileri ve potansiyel Akbank müşterileri faydalanabiliyor. Borçç transferinde birçok metot uygulayan Akbank; 20.000 TL’ye kadar azami 48 ay vadeli borçç transfer kredisi imkânı sağlıyor.