Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlemesi ile resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile birlikte tüketicinin borcunu yapılandırması olanağı verilmişti. Bu düzenleme ile birlikte birçok banka tüketicilerinin borçlarını kapatabilmesi için borç kapatma kredisi olarak bilinen borç transfer kredisi adı altında yeni bir kredi türü ortaya çıkardı.

Borç Kapatma Kredisi İmkanları Nelerdir?

Borç transfer kredisi ile birlikte tüketiciler bütün borçlarını tek bir bankada toplayabiliyor. Böylelikle borçlarına ödeyeceği faiz miktarı da azalmış oluyor. Burada borçlarını yapılandırabileceği gibi re finansman imkanlarından da faydalabiliyor. Eğer tüketici avukatlık veyahut ta icralık durumda değilse ve kredi notu düşük değilse borç kapatma kredisi veren bankalar tarafından bu imkanlara erişebilir.

Borç Kapatma Kredisi İmkanından Hangi Tüketiciler Faydalanabilir?

Her borçlu tüketici bankalar tarafından verilen borç kapatma kredisi yani borç transfer kredisi imkânı ile yararlanamamaktadır. Borç transfer kredisinden yararlanabilmek için belirlenen şartlar her bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de genel itibari ile şu durumları sıralayabiliriz:

 • Borç kapatma kredisi veren bankalar borcu olan tüketicinin daha önce bankalarındaki bankacılık ürünlerinden birisini kullanmış olma şartı koyuyorlar. Fakat daha önce herhangi bir bankacılık ürünü o bankada kullanılmamışsa da yapılacak anlaşma ile şu anda kullanılmaya başlanılsa da kabul ediliyor.
 • Herhangi bir kredi kartı, kredili mevduat hesabı veyahut ta kredi borcu olmayan tüketiciler hiçbir şekilde borç kapatma kredisi imkânı ile yan yana gelemiyor.
 • Borç kapatma kredisine başvurmak isteyenler düzenli bir gelire sahip olmak zorundalar.
 • Banka tarafından kredi verilecek kişinin kredi notunun düşük olmaması gerekli.
 • Borçlarından dolayı krediye başvuracak kişi o an herhangi bir avukatlık yada icralık durumda olmaması gerekiyor.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Listesi

Türkiye’de faaliyet gösteren neredeyse tüm bankalar müşterilerine borç kapatma kredisi vermektedir. Bu bankaları; Şekerbank, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank Yapı ve Kredi Bankası, INGBank, Qnb Finansbank, Akbank ve Ziraat Bankası olarak sıralayabiliriz.

Borç Kapatma Kredisi İçin Nasıl Başvurulur

Borç kapatma kredisi almak isteyen vatandaşlar istedikleri banka ile masaya oturup görüşebilirler. Bankaya bizzat başvuru yaparak kredi almak istediklerini bildiren müşteriler banka yetkilileri tarafından detaylı araştırmaya tabi tutulurlar. Uygun görülen müşteriler bankaya çağırılarak detaylar üzerine anlaşmalar yapılır.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bankalara arasında farklılık gösterse de borç kapatma kredisi başvurusu için gerekli belgeler:

 • Borçlarınızı gösterir hesap cetvelleri ile bankalardan alacağınız hesap durum özetiniz
 • Nüfus cüzdanının aslı ve örneği
 • Son 3 aylık geçmiş süreye ait olan elektrik, telefon, doğalgaz vb. faturalar
 • Memur olarak görev yapıyorsanız açığa alınmadığınızı gösteren şu anda işe devam ettiğinizi kanıtlayan belge
 • Serbest veya özel sektörde çalışıyorsanız son altı aylık döneme ait gelir belgeniz ve maaş bordonunuz
 • Esnaf iseniz işyerinize ait ticari hükümlü evrak ve belgeleriniz
 • Eğer ki borçlarınız oldukça yüksek bir meblağ ise banka sizden ipotek talep edebilir. Bunun için gerekli olan taşınır veya taşınmazlara ait gerekli belgeler
 • Yine borcunuzun boyutuna göre banka sizden kefil talep edebilir. Bunun için kefilinize ait nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ile kefilinizin varsa maaş bordosu

Olarak listelenebilir.