Bireysel Emeklilik Sistemindeki Paramı Nasıl Geri Alırım?

Devlet tarafından verilen desteklerle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi yani kısaca BES son zamanlarda oldukça popüler bir konuma erişti. Yaş sınırının 18 olması ile birlikte birçok vatandaş geleceğe yatırım amacı olarak BES’e giriş yapmaya başladı. Sistem son derece avantajlı gibi görünse de bazı vatandaşlar sisteme girdikten bir süre sonra çıkmak istiyor ve bireysel emeklilik sistemindeki paramı nasıl geri alırım diye sorular sormaya başlıyor. Bu içeriğimizde size bireysel emeklilik sisteminden nasıl ayrılacağınızı ve biriken paranızı nasıl alacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Sistemden Erken Ayrılanlar Devlet Desteğinden Faydalanamayacak

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak isteyen vatandaşlar BES devlet desteği avantajını maalesef kaybederek ayrılmak zorunda kalıyorlar. Bilindiği üzere sistem şu avantaja sahip:

 • Sistemde bulunan her vatandaş her ay birikim için yatırdığı paranın %25 oranında devlet desteği alabiliyor. Yani diyelim ki siz BES’e kayıtlı ve düzenli ödeme yapan bir vatandaşsınız. Aylık olarak 200 TL yatırarak BES hesabınızda birikim yapmaktasınız. Devlet size 200 TL’nin %25’i olan 50 TL’yi de hesabınıza her ay eklemektedir.

Erken Ayrılanlar Ayrıca Birçok Kesinti İle Karşı Karşıya Gelecek

Devlet desteği avantajından daha ciddi bir konu da BES stopaj kesintisi. Sistemden erkenden ayrılmak isteyenlerin ciddi oranda cebini yakabilmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesine göre sistemden erkenden ayrılmak isteyen kişiler şu durumla karşılaşmaktadır:

 • Eğer ki sistemde 10 yıl doldurmadan çıkarsanız %15 oranında,
 • 10 yılı doldurup emeklilik seviyesine hala erişemediyseniz %10 oranında
 • Emeklilik, vefat veyahut ta maluliyet gibi durumlar halinde sistemden ayrılırsanız getiriniz üzerinden %5 oranında bir kesinti işlemi yapılacaktır.

Bunlarla kalmayıp bir de sistemden ayrılmadan önce Bireysel Emeklilik Sistemi giriş aidatı ile karışılacaksınız. Giriş aidatını ödemediyseniz sizden direk olarak kesinti yapılacaktır. Bu kesintideki oranlar ise şöyledir:

 • Üç yılı doldurmadan ayrılırsanız yüzde yetmiş beş oranında
 • Üç yılı doldurup altı yılı doldurmadan ayrılmanız halinde yüzde elli oranında
 • Altı yılı doldurup emekli olmadan ayrılmanız halinde ise yüzde yirmi beş oranında giriş aidatından kesinti yapılacaktır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Ayrıla Bilinir?

Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olup daha sonra ayrılmak isteyen vatandaşlar, şu basamakları izleyerek sistemden ayrılabilirler:

 • Vatandaşlar öncelikle sisteme kayıt oldukları aracı kurumlar olan bankalar veyahut ta sigorta şirketlerine bizzat başvurmalılar.
 • Başvurularında sistemden neden ayrılmak istediklerini bildirmeliler. Sistemden ölüm, maluliyet ve kendi istediği ile ayrılma gibi başlıklar altında ayrılma sebepleri yer almaktadır. Bu başlıklardan ölüm için başvuran sigortalının yakınları ölümü belgeler nitelikte, maluliyet için başvuran sigortalılar ise maluliyeti kanıtlar nitelikte resmi sağlık kuruşlarından alacağı sağlık belgesi ise başvurması gerekmektedir.
 • Başvurunuzun hemen ardından banka veya sigorta şirketi sizin kesintilerinizi hesaplayıp ne kadar ödeme yapacaklarını size aktaracaklardır.
 • Sizden son bir onay daha aldıktan sonra ödemeniz kısa bir süre içerisinde belirttiğiniz hesaba geri ödeme yapılarak yatırılacaktır.