Bireysel Emeklilik Devlet Teşvik Oranı | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Bireysel Emeklilik Devlet Teşvik Oranı

Gelecek planlaması içinde evlilik, konut ve taşıt kadar emeklilikte son derece önemli konulardandır. Gençlik yıllarımızda ve orta yaş döneminde yaptığımız birikimler sayesinde yaşlılık dönemimizi güvence altına alabiliriz. Tabi bunun için en önemli olanı bireysel emeklilik planlamasıdır.

Bireysel emeklilik nedir?
Bireysel emeklilik sistemi yani kısa adı olan “BES” bireysel olarak ek gelir isteyenlerin yapmış oldukları tasarruf ve yatırım türlerinden biridir. Yani aslında toplumda bilindiği gibi alternatif bir yol değildir. En büyük özelliği tamamlayıcı bir sistem olmasıdır. Kısıtlama olmaksızın yaşı 18 ve üzeri olan herkes bu sisteme katılabilir ve faydalanabilir. Zorunluluğu olmayıp, gönüllülük esasına dayalıdır. Asıl amacı ise çalışma hayatınızda size hem tasarruf yapmayı sağlıyor hem de bunun yanında emekli olduğunuzda düşecek olan maaşınızı dengelemenizi sağlıyor.

Bireysel Emeklilik Devlet Teşvik Oranı
Şuan ülkemizde bireysel emeklilik için devlette vatandaşları destekliyor. Bunu İş bankası Bireysel Emeklilik çalışanlarından duymuş bulundum. Fakat sanıyorum diğer bankalar içinde bu geçerli. Oranları ise belli bir rakama kadar %25 ek teşvik. Yani 100 lira aylık ödemeli bir bireysel emeklilik hesabı açıyorsunuz. Devlet her ay 100 liranızın yanına size 25 lira ek olarak ödenek yatırıyor. Tabi bunun için yatırdığınız paraya 3 yıl boyunca dokunmamanız gerekiyor. Bu ödemelerde üst sınır ise aylık ödemesi 12 bin lira olan biri için devlet 2 bin 650 lira katkı ödüyor. Bunun üzerinde ki rakamlara ise daha fazla ödenek sağlamıyor.

Yani konumuzu toparlamamız gerekirse bireysel emeklilik sistemi kendi cebinize göre ayarlayabileceğiniz bir emeklilik sistemi ve devletin de desteği ile avantajını ikiye katlıyor. Geleceğini düşünüp yatırım ve tasarruf yapmaya gücü yeten herkesin aklının bir yerinde bulunması gereken bir konu.  Çünkü ülkemizde çalışırken alınan maaş ile emeklilikte alınan maaş arasında uçurum var. Bu uçurumu kapatmanın en mantıklı yolu, yapabilenler için tasarruf yapıp kendi ek emeklilik ödeneğini oluşturmak olacaktır. Biz kredinotusorgulama.com olarak sizlere genel bir banka ile çalışın demek yerine konu üzerinde size sağlayacağı avantajları sunmak istedik. Siz kendiniz aklınızdan geçen bankalardan birebir görüşme yaparak bilgi alabilir ve dilediğiniz ile çalışabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık